Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 44/2010
Data wydania:
31.10.2010
Numer wydania:
44
Rok wydania:
2010
Edytorial
Granice podziałów
Ks. Adam Boniecki
Przezwyciężenie nienawiści nie oznacza zniknięcia różnic, które niekoniecznie muszą ludzi dzielić.
Komentarze
Polityka i Solidarność
Andrzej Brzeziecki
Piotr Duda, nowy szef Solidarności, może być nadzieją dla związku zawodowego. Związku, który ma wielką przeszłość, ale trochę zagubił się w teraźniejszości.
Geniusz kontra znakomitość
Daniel Cichy
Po werdykcie wypowiedzi większości krytyków były bezlitosne. Pisano o skandalu i bulwersującej decyzji, ogromnym rozczarowaniu i sromotnej porażce jurorów,…
Trochę więcej parku
Michał Olszewski
Radykalny sprzeciw białowieskich gmin, które w ostatnich tygodniach odrzuciły propozycję ministerstwa środowiska (75 mln pomocy rozwojowej w zamian za zgodę na…
Kraj
Strażnicy ognia nienawiści
Jarosław Flis
Coraz trudniej uciec od przekonania, że polscy wyznawcy tolerancji są wierzący, lecz niepraktykujący.
Daleko od Wersalu
Andrzej Brzeziecki
Kolejne bariery łamano konsekwentnie - pieniądze w polityce były obecne od zawsze, potem pojawił się seks, wreszcie przyszła kolej na przemoc.
Nie mieszajcie w to Narutowicza
Jakub Halcewicz-Pleskaczewski
Mord w łódzkim biurze PiS, a wcześniej wybór Bronisława Komorowskiego na prezydenta oraz katastrofę pod Smoleńskiem porównuje się do sytuacji sprzed blisko 90…
Potrzebna trzecia siła
Henryk Domański
Prof. Henryk Domański, socjolog PAN: Konflikty społeczne w Polsce nie rozgrywają się o symbole. Wojna polsko-polska "na dole" odzwierciedla podział…
Spóźniony pierwszy krok
Michał Bardel
Pierwsza w polskim parlamencie debata wokół projektów bioetycznych - rzecz bez precedensu i wydarzenie historycznej rangi - zgromadziła zaledwie około 50…
Towar wjeżdża na chabecie
Michał Olszewski
W więzieniu nie pracuje, bo praca to przywilej. Nie uczy się, bo kursy są dla nielicznych. Nuda go zjada. Co robić? Narkotyki wjeżdżają do celi z regularnością…
Nauka i nauczka
Janusz A. Majcherek
Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym ma ograniczyć liczbę dopuszczalnych miejsc zatrudnienia jednego naukowca. Ale nie eliminuje mechanizmu nakłaniającego raczej…
Na ratunek pachnicy
Jerzy Dziekoński
Drzewa rosną długo, zaś ich wycinka trwa kilka chwil. Aleje starych lip to skarb Warmii i Mazur, który z powodu niefrasobliwości drogowców mieszkańcy regionu…
Wiara
Czytania liturgiczne 31 października - 7 listopada 2010
31. NIEDZIELA ZWYKŁA: Mdr 11, 22 - 12, 2; Ps 145; 2 Tes 1, 11 - 2, 2; Łk 19, 1-10;
On się nikogo nie brzydzi
O. Wacław Oszajca SJ
Tak o Bogu Izraela mówi autor Księgi Mądrości. Ta niezdolność odczuwania odrazy nie bierze się jednak stąd, że Bóg nie widzi brzydkich stron naszego życia -…
Substytut Koheleta
Abp Józef Życiński
I drzewo migdałowe zakwitnie, i ociężałą stanie się szarańcza, i pękać będą kapary; bo człowiek zdążać będzie do swego wiecznego domu. Koh 12, 5
Chajei Sara
Paweł Śpiewak
Księga Rodzaju 23, 1 - 25, 18
Dobra kościelnej ręki
Ks. Bronisław Fidelus
Ks. Bronisław Fidelus, proboszcz Bazyliki Mariackiej w Krakowie: Dlaczego proboszczowie obrywają za gospodarność? Kościół przecież niczego nie zabiera -…
Ile ma Kościół?
Anna Mateja
Według krakowskiego magistratu, dzięki Komisji Majątkowej, parafie, zakony i inne kościelne osoby prawne odzyskały w mieście i gminach sąsiednich ponad 465…
Duszpasterz z dystansem
Ks. Adam Boniecki
Kiedy został biskupem koszalińsko-kołobrzeskim, zaskoczył tamtejszych księży: podał im numer komórki. "Odbiera!" - ta sensacyjna wiadomość szybko się…
Zmarli są w dobrych rękach
Paweł Kozacki OP
Kiedy stajesz wobec nieszczęścia, jakim jest utrata ukochanej osoby, kogoś, z kim dzieliłeś życie, z kim zjadłeś beczkę soli, kto był zawsze w zasięgu telefonu…
Nie mów o mnie
Jacek Moskwa
23 października w Laskach - niedługo przed jej 106. urodzinami - pożegnano Zofię Morawską. Była ostatnią z twórców Lasek, pierwszego w Polsce nowoczesnego…
Przepis na świętego
Maciej Müller
,
Tomasz Ponikło
Ile kosztuje proces, dlaczego lepiej być męczennikiem niż wyznawcą, czy można wycofać się z decyzji o wyniesieniu na ołtarze i co to są "sprawy milczące…
18 - 25 października 2010
Tomasz Ponikło
Watykan l Polska l Świat
Świat
Rewolucje październikowe
Patrycja Bukalska
,
Robert Stefanicki
,
Joanna Brożek
Brytyjczycy przyjmują swój los z flegmą, choć cięcia w wydatkach państwa będą gigantyczne. Francuzi się burzą, choć proponowana przez ich rząd reforma jest, w…
Poza prawem i kontrolą
Sandro Gaycken
Dr Sandro Gaycken, fizyk, filozof, doradca wojskowy: Broń cybernetyczna jest taką samą bronią jak każda inna. Albo nawet gorszą, gdyż otwiera wielkie…
Zaklinanie deszczu
Olaf Osica
Debata nad nową strategią NATO - której poświęcony był w minionym tygodniu szczyt przywódców Francji, Niemiec i Rosji w Deauville, a która będzie dyskutowana…
Ziemia męczenników
Gdy kilkanaście lat temu komunistyczny Wietnam zaczął otwierać się na świat, zmieniła się też polityka władz wobec wspólnot religijnych. Ale sytuacja ciągle…
Historia
Przecięte serca
Adam Węgłowski
60 lat temu koreańskie sieroty mogły odetchnąć w Polsce od wojny. Ale polityka nie dała im żyć normalnie: zamiast zostać, musiały wracać do Azji. Czy Polacy…
Nauka
[*] [*] [*]
Damian Kwiek
W tętniących ludzką aktywnością elektronicznych arteriach portali społecznościowych prędzej czy później musiała zagościć także śmierć. Właściwie e-śmierć.
Kultura
Wolałbym grać niż oceniać
Kevin Kenner
Kevin Kenner, pianista, juror Festiwalu: Sytuacja, gdy niemal cała twoja przyszłość zależy od tego, jak postąpisz w ciągu dwudziestu minut, jest wielce…
Gdzieś indziej
Marcin Kościelniak
W scenerii galerii handlowej rozgrywa się spektakl o konsumenckiej władzy i samokontroli. I polska wersja bitwy: każdy z każdym.
Przezroczystość
Lektor
Julia Hartwig: WIERSZE WYBRANE - "Kiedy zatoka morska cichnie, wydaje się jakby cały świat się uspokajał. / Przezroczysta woda ukazuje czyste konstelacje…
Krytyczna pochwała Ameryki
Anita Piotrowska
Pokazywany podczas festiwalu "Morderca we mnie" Winterbottoma czy "Synekdocha, Nowy Jork" Kaufmana to przykłady tego, jak żywotne i…
Bez wizji i dyrektora
Urszula Wróblewska
,
Jacek Wróblewski
Niespełna półtora roku temu był hurraoptymizm i wielkie plany. Zostały z tego pusty dyrektorski fotel i wielomilionowa dziura w budżecie. Muzeum Narodowe w…
Powrót Jurry’ego
Agnieszka Sabor
Miał w sobie coś straceńczego. Lubił intensywność: pijatyki i bijatyki, dowcip i walkę o prym w towarzystwie. Stanem naturalnym były dlań bezkompromisowość i…
18 - 25 października 2010
Zapal znicz
31 października - 4 listopada 2010
Zanim przeklną nas dzieci
Felietony
Starsza pani przysięga (22.10.2010)
Jan Klata
Piątkowy spektakl w Starym Teatrze. W pierwszym rzędzie staruszka - jeden z widzów idealnych, empatycznych, w lot odczytujących nie tylko intencje postaci, ale…
Ocieplenie stosunków polsko-litewskich
Wojciech Bonowicz
W pokoju hotelowym żaden kąt nie jest prosty. Nie ma w tym nic dziwnego, bo kiedy spojrzy się na mapę Wilna, tam także kąty proste należą do rzadkości.
Odwrotnie
Józefa Hennelowa
Jednym z najbardziej poruszających sygnałów ze świata jest dla mnie od kilku dni oświadczenie pani kanclerz Niemiec o klęsce koncepcji wielokulturowości w jej…
Dodatki w numerze TP 44/2010
Conrad 04 (44/2010)
Lyric now!
Julia Fiedorczuk
,
Andrzej Sosnowski
Co się dzieje we współczesnej poezji amerykańskiej? Kto robi rewolucję, a kto okopuje się na tradycyjnych pozycjach? Jakich poetów koniecznie należy przeczytać…
Człowiek imieniem Lanzmann
Katarzyna Bojarska
"Wielką sprawą w moim życiu była gilotyna - i generalnie kara śmierci oraz rozmaite sposoby uśmiercania" - tymi słowami Claude Lanzmann otwiera swoją…
Ile stron ma liberatura?
Katarzyna Bazarnik
,
Zenon Fajfer
Z perspektywy liberatury pojęcie "książka" już nie znaczy tego, co znaczyło do niedawna. Książka przestaje być neutralnym naczyniem na tekst, staje…
Znikająca biblioteka
Jerzy Franczak
Internet zmienia nasze zachowania komunikacyjne i nawyki lekturowe, formując nowy typ pisarza i czytelnika. A jednak tradycyjnej książki nie uśmierci.
Od siebie
Michał Paweł Markowski
Pisanie zawsze jest mówieniem "od siebie", nie "do siebie". Słowa odchodzą od nas na zawsze, odklejają się od naszej skóry, odmawiają…
Srebrna gospodarka (44/2010)
Solidarność pokoleń
Michał Boni
Z jednej strony społeczeństwo się starzeje. Z drugiej - żyjemy coraz dłużej. Myśląc dziś o rozwoju kraju, trzeba mieć na uwadze "srebrną gospodarkę…
Po co srebrna gospodarka?
Zbigniew Derdziuk
Posrebrzani ludzie w srebrnej gospodarce
Janusz A. Majcherek
Jednym z najbardziej pozytywnych przejawów i skutków polskiej transformacji społeczno- -gospodarczej jest wzrost długości życia Polaków. Ale oznacza to też…
Strategia dla seniorów
Marek Nawara
Największym wyzwaniem, wobec którego obecnie stoimy, jest zmierzenie się ze skutkami demograficznych i społecznych procesów starzenia się społeczeństwa.
Srebrna gospodarka w Małopolsce
Roman Ciepiela
U podstaw koncepcji srebrnej gospodarki leży pozytywne podejście do konsekwencji procesu starzenia się populacji.
Promujmy życie, które tworzy więzi
Stanisława Golinowska
Prof. Stanisława Golinowska: Potrzebna nam edukacja bardziej społeczna: ucząca wrażliwości na potrzeby słabszych i umiejętności współdziałania oraz pomagania.…