Reklama

Ładowanie...

Powrót Jurry’ego

26.10.2010
Czyta się kilka minut
Miał w sobie coś straceńczego. Lubił intensywność: pijatyki i bijatyki, dowcip i walkę o prym w towarzystwie. Stanem naturalnym były dlań bezkompromisowość i odwaga.
P

Przed 30 laty w kamienicy u zbiegu ulic Ząbkowskiej i Markowskiej na warszawskiej Pradze znaleziono zwłoki Jerzego Ryszarda "Jurry’ego" Zielińskiego. Okoliczności śmierci 37-letniego buntownika do dziś pozostają nieznane. Na szczęście nadszedł czas odkrywania jego twórczości - z obecnej perspektywy bynajmniej nie historycznej.

***

Najsłynniejszy obraz "Jurry’ego" powstał w 1974 r. z okazji trzydziestolecia PRL-u. Wydaje się prosty, płaski, wręcz plakatowy. Nosi tytuł "Uśmiech, czyli »trzydzieści« - łac., »cha cha cha« - ros." i przedstawia biało-czerwone usta zasznurowane trzema iksami granatowej nici. Urząd Bezpieczeństwa wezwał oczywiście artystę, by się wytłumaczył. Ten doprowadził podobno spotkanie z ubekami do absurdu, dziwiąc się konsekwentnie, o co chodzi. Przecież to obraz okolicznościowy, rocznicowy - wyraz jego związków z ludową...

8562

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]