Reklama

Ładowanie...

Ocieplenie stosunków polsko-litewskich

26.10.2010
Czyta się kilka minut
W pokoju hotelowym żaden kąt nie jest prosty. Nie ma w tym nic dziwnego, bo kiedy spojrzy się na mapę Wilna, tam także kąty proste należą do rzadkości.
D

Dlatego zresztą po centrum miasta tak przyjemnie się spaceruje. Co krok coś wystaje, coś ustawia się bokiem, coś coś zasłania, ulice rozwidlają się i meandrują. Kiedy pytasz o drogę, nikt nie mówi: "Pójdzie pan prosto...", tylko wymienia nazwy, w większości zresztą obco brzmiące i dlatego trudne do spamiętania.

W Druskiennikach inaczej. Mieszkam w drewnianej willi przy ulicy Maironio i kiedy wychodzę na spacer, skręcam pod kątem dziewięćdziesięciu stopni w Kościuszki - albo do lasu, albo do miasta. Las jest przedzielony Niemnem, o tej porze roku spacerowiczów jest mało, głównie Polacy, głównie starsi. Codziennie przez kilkanaście minut patrzę bezmyślnie w ciemne wody Niemna. Coś mnie niepokoi, nie wiem co, w końcu odkrywam: ani w lesie, ani w mieście nie słychać śpiewu ptaków. Okazuje się, że inni też zwrócili na to uwagę. Inni poeci - bo jestem w ...

3891

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]