Reklama

Nauka i nauczka

Nauka i nauczka

26.10.2010
Czyta się kilka minut
Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym ma ograniczyć liczbę dopuszczalnych miejsc zatrudnienia jednego naukowca. Ale nie eliminuje mechanizmu nakłaniającego raczej do szukania dodatkowego etatu niż intensyfikowania pracy naukowej.
/ ryc. Yaroslav B / stock.xchng
W

W nowy rok akademicki wkroczyliśmy z perspektywą rychłej nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. Jej projekt, przyjęty niedawno przez rząd, jest odzwierciedleniem idée fixe minister Barbary Kudryckiej, której marzy się wykreowanie kilku światowej rangi ośrodków naukowych, polskich Harvardów, Oxfordów czy Cambridge. Zamysł dyskusyjny, zaś proponowane metody jego urzeczywistnienia - wątpliwe.

Biurokracją do Oksfordu

Próba wyselekcjonowania wiodących ośrodków akademickich wymaga ustalenia kryteriów, które temu posłużą. Szkopuł w tym, że ocena działalności naukowej i wartości pracy naukowej niełatwo się poddaje parametryzacji. Obecnie w polskiej nauce i szkolnictwie wyższym już stosowana jest - skądinąd wyglądająca na słuszną - zasada, że środki finansowe są przyznawane w większej ilości tam, gdzie będą lepiej wykorzystane,...

8407

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]