Reklama

Ładowanie...

Duszpasterz z dystansem

26.10.2010
Czyta się kilka minut
Kiedy został biskupem koszalińsko-kołobrzeskim, zaskoczył tamtejszych księży: podał im numer komórki. "Odbiera!" - ta sensacyjna wiadomość szybko się wśród nich rozeszła. Abp Kazimierz Nycz otrzymał właśnie nominację kardynalską.
Z

Zapowiedź wyniesienia arcybiskupa metropolity warszawskiego Kazimierza Nycza do godności kardynalskiej nie jest zaskoczeniem. Od Aleksandra Kakowskiego (1913-1938) kolejni (z wyjątkiem abp. Stanisława Wielgusa) metropolici warszawscy: August Hlond, Stefan Wyszyński i Józef Glemp, byli kardynałami - bowiem Warszawa znalazła się na liście stolic "kardynalskich". Podobnie jest z niektórymi stanowiskami w Kurii Rzymskiej: z reguły wszyscy prefekci Kongregacji są kardynałami i dopóki nimi nie zostaną, noszą tytuł proprefektów. W gronie nowych nominatów połowa (kardynałów elektorów) to właśnie nominacje kurialne, a więc "konieczne". Powiadają znawcy, że z wyjątkiem jednej, bo ich zdaniem przewodniczący Papieskiej Rady do Spraw Kultury, abp Ravasi, mógł jeszcze poczekać.

Papież, mianując biskupa dla "kardynalskiej" diecezji lub powierzając stanowisko w Kurii, ma...

10011

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]