Reklama

Ładowanie...

Nie mów o mnie

26.10.2010
Czyta się kilka minut
23 października w Laskach - niedługo przed jej 106. urodzinami - pożegnano Zofię Morawską. Była ostatnią z twórców Lasek, pierwszego w Polsce nowoczesnego ośrodka rehabilitacji niewidomych, a także miejsca formowania katolicyzmu otwartego i personalistycznego, które ukształtowało m.in. Stefana Wyszyńskiego, Zbigniewa Herberta, Zygmunta Kubiaka, Tadeusza Mazowieckiego...
P

Przez lata była najbliższą współpracownicą Matki Elżbiety (Róży) Czackiej i Antoniego Marylskiego. Po ich śmierci to ona pełniła rolę ogniwa łączącego Laski z łańcuchem ofiarodawców na całym świecie, zwłaszcza z amerykańskim Committee for the Blind of Poland. Nawet po ukończeniu stu lat życia zasiadała w Zarządzie Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi i codziennie, rano i po obiedzie, pracowała w biurze, prowadząc z pomocą oddanych osób korespondencję z Europą i Ameryką.

Po mieczu i kądzieli pochodziła ze świetnych rodzin ziemiańskich Wielkopolski. Ojciec, Kazimierz Morawski, bodaj najwybitniejszy w początkach minionego stulecia filolog klasyczny, znawca greckiego i rzymskiego antyku, po przeniesieniu do Krakowa był rektorem UJ i prezesem PAU. To jemu "Quo vadis" Sienkiewicza zawdzięcza bogactwo szczegółów tła. Córka, nazywana Panią Zulą, poznała pisarza w ...

4519

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]