Reklama

Rewolucje październikowe

Rewolucje październikowe

26.10.2010
Czyta się kilka minut
Brytyjczycy przyjmują swój los z flegmą, choć cięcia w wydatkach państwa będą gigantyczne. Francuzi się burzą, choć proponowana przez ich rząd reforma jest, w porównaniu z brytyjską, kosmetyczna. Łotysze znów wybierają premiera, który obciął im płace. Reakcje na kryzys w różnych krajach nie mogłyby być bardziej odmienne.
G

Gdy francuski rząd ogłaszał plan reformy emerytalnej - podwyższającej wiek przejścia na emeryturę z 60 do 62 lat - związkowcy zapowiadali gorącą jesień. Ale nikt nie sądził, że protesty przybiorą takie rozmiary. Tymczasem w minionym tygodniu na ulice miast wyszło 3,5 mln ludzi. W Paryżu demonstracje trwają nadal, właściwie bez przerwy. Płoną auta, tłum demoluje witryny. Centralne place Marsylii czy Lyonu przypominają poligon. Kraj paraliżują strajki w sektorze publicznym i prywatnym. Ograniczono ruch lotniczy, jeździ co trzeci pociąg szybkiego ruchu TGV. Ponieważ prace wstrzymało 12 rafinerii i port w Marsylii (gdzie tankowce czekają na rozładunek), może braknąć paliw na stacjach benzynowych. Strajkują nauczyciele, zamknięto blisko 400 szkół, protestuje młodzież: tysiące licealistów wyszły na ulice...

Premier François Fillion nie wyklucza "rozwiązania...

10212

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]