Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Srebrna gospodarka w Małopolsce

Srebrna gospodarka w Małopolsce

26.10.2010
Czyta się kilka minut
U podstaw koncepcji srebrnej gospodarki leży pozytywne podejście do konsekwencji procesu starzenia się populacji.
Z

Zgodnie z tzw. Deklaracją Bońską, aktywne przygotowanie gospodarki do nowych proporcji demograficznych jest szansą na poprawę jakości życia, wzrost ekonomiczny i konkurencyjną Europę.

Regiony relatywnie młode - a takim jest województwo małopolskie - dysponują odpowiednim potencjałem dla wdrożenia koncepcji srebrnej gospodarki. "Wyzwania Małopolski w kontekście starzenia się społeczeństwa. Podejście strategiczne", opracowane przez Zespół Zadaniowy pod kierunkiem prof. Stanisławy Golinowskiej, definiują ten potencjał. Analizie zostały poddane uwarunkowania demograficzne, gospodarcze, edukacyjne, kulturowe i turystyczne.

Trzeba pamiętać o tym, że strategia rozwoju uwzględniająca potrzeby starzejącej się populacji sprzyja tak naprawdę wszystkim grupom ludności. Wpłynie bowiem korzystnie m.in. na rozwój mieszkalnictwa, infrastruktury transportowej, usług zdrowotnych oraz na proces integracji społecznej i pogłębianie solidarności pokoleń. Wymaga to jednak zaangażowania wszystkich zainteresowanych środowisk i szerokiej perspektywy ujęcia problemu. Naturalnym wydaje się koordynacja takiego procesu przez władze regionalne, skoro ma on oddziaływać na całe województwo małopolskie.

Warto podkreślić, że Małopolska jest pierwszym polskim regionem, który podjął prace nad dokumentem o randze strategicznej, który uwzględniałby zjawisko starzenia się ludności w kształtowaniu polityki rozwoju. Jesteśmy dopiero na początku drogi i czeka nas jeszcze dużo wysiłku, zanim taka kompleksowa strategia rozwoju powstanie.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]