Reklama

Ładowanie...

Srebrna gospodarka w Małopolsce

Srebrna gospodarka w Małopolsce

26.10.2010
Czyta się kilka minut
U podstaw koncepcji srebrnej gospodarki leży pozytywne podejście do konsekwencji procesu starzenia się populacji.
Z

Zgodnie z tzw. Deklaracją Bońską, aktywne przygotowanie gospodarki do nowych proporcji demograficznych jest szansą na poprawę jakości życia, wzrost ekonomiczny i konkurencyjną Europę.

Regiony relatywnie młode - a takim jest województwo małopolskie - dysponują odpowiednim potencjałem dla wdrożenia koncepcji srebrnej gospodarki. "Wyzwania Małopolski w kontekście starzenia się społeczeństwa. Podejście strategiczne", opracowane przez Zespół Zadaniowy pod kierunkiem prof. Stanisławy Golinowskiej, definiują ten potencjał. Analizie zostały poddane uwarunkowania demograficzne, gospodarcze, edukacyjne, kulturowe i turystyczne.

Trzeba pamiętać o tym, że strategia rozwoju uwzględniająca potrzeby starzejącej się populacji sprzyja tak naprawdę wszystkim grupom ludności. Wpłynie bowiem korzystnie m.in. na rozwój mieszkalnictwa, infrastruktury transportowej, usług zdrowotnych oraz na proces integracji społecznej i pogłębianie solidarności pokoleń. Wymaga to jednak zaangażowania wszystkich zainteresowanych środowisk i szerokiej perspektywy ujęcia problemu. Naturalnym wydaje się koordynacja takiego procesu przez władze regionalne, skoro ma on oddziaływać na całe województwo małopolskie.

Warto podkreślić, że Małopolska jest pierwszym polskim regionem, który podjął prace nad dokumentem o randze strategicznej, który uwzględniałby zjawisko starzenia się ludności w kształtowaniu polityki rozwoju. Jesteśmy dopiero na początku drogi i czeka nas jeszcze dużo wysiłku, zanim taka kompleksowa strategia rozwoju powstanie.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]