Reklama

Ładowanie...

Poza prawem i kontrolą

26.10.2010
Czyta się kilka minut
Dr Sandro Gaycken, fizyk, filozof, doradca wojskowy: Broń cybernetyczna jest taką samą bronią jak każda inna. Albo nawet gorszą, gdyż otwiera wielkie możliwości atakowania obiektów cywilnych, a więc popełniania zbrodni wojennych. Rozmawiał Wojciech Pięciak
W

Wojciech Pięciak: NATO-wska komisja ekspertów, która pod kierunkiem byłej sekretarz stanu USA Madeleine Albright przygotowała projekt nowej strategii Sojuszu, twierdzi, że w najbliższej dekadzie krajom NATO nie grozi atak konwencjonalny. Komisja wymienia trzy zagrożenia: atak rakietami balistycznymi, międzynarodowy terroryzm i ataki cybernetyczne. Sekretarz generalny NATO mówi, że Sojusz powinien zbudować "tarczę cybernetyczną". Czy to realne?

Sandro Gaycken: Wizja "tarczy cybernetycznej" to tylko gadanina, polityczna retoryka. Nie jest to możliwe ani z technicznego, ani z politycznego punktu widzenia. W sieci jest czymś niemal niemożliwym, aby odróżnić atak cybernetyczny - zanim się on nie rozpocznie - od zwykłego przepływu danych. Nie można więc chronić się przed cyberatakami jakąś "tarczą". Poza tym w przypadku cyberataków niezwykle...

12905

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]