Reklama

Ładowanie...

Ziemia męczenników

26.10.2010
Czyta się kilka minut
Gdy kilkanaście lat temu komunistyczny Wietnam zaczął otwierać się na świat, zmieniła się też polityka władz wobec wspólnot religijnych. Ale sytuacja ciągle daleka jest od normalności, a represje dotykają zwłaszcza chrześcijan.
Pielgrzymi w La Vang, "wietnamskiej Częstochowie". Październik 2010 r. / fot. Andrzej Meller
W

Wietnamska modlitwa do Matki Bożej z La Vang: "Matko Boża, Maryjo, przedstaw nas Panu Jezusowi, naszemu Zbawicielowi. Matko Boża, Maryjo, prowadź wszystkie dusze do Pana Jezusa, naszego Drogiego Pana, który jedyny wybawia i zbawia. Drogi Panie Jezu, uwolnij nas z więzów grzechu i kieruj nami z Twoją miłością. Amen".

Poranek w Hue

Początek października. W Hue czwarty dzień leje jak z cebra. Menedżer restauracji okadza pomieszczenie kadzidełkami, po czym wbija je w banany na ołtarzyku, pośrodku którego stoi Budda. Nad Buddą - figurka Matki Bożej, otoczona migającymi lampkami. Wietnamczycy piją poranną mocną kawę, a woda z zewnątrz zalewa podłogę restauracji. Po ulicy, w centrum miasta, chłopcy rozwożą czółnem pranie do hoteli. Hue, "wietnamski Kraków" - dawna cesarska stolica, centrum intelektualne i kulturalne - znalazła się...

13019

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]