Reklama

Ładowanie...

Przezroczystość

26.10.2010
Czyta się kilka minut
Julia Hartwig: WIERSZE WYBRANE - "Kiedy zatoka morska cichnie, wydaje się jakby cały świat się uspokajał. / Przezroczysta woda ukazuje czyste konstelacje kamyków odpoczywających na dnie. / I budzi się absurdalna nadzieja, że wszystko, co na świecie rozrzucone bezładnie, ułoży się znów w naturalnym porządku".
K

Kiedy się czyta tę piękną książkę, strona po stronie albo zaglądając w przypadkowe miejsca, chciałoby się zamiast recenzenckiej noty ułożyć po prostu kolaż ze słów poetki i dać czytelnikowi przedsmak trudnej harmonii, jaką te wiersze w sobie kryją.

Trudnej - bo niebędącej owocem bezrefleksyjnego zachwytu czy zachłyśnięcia się zwodniczą urodą świata. Nie darmo mówi się tu o jego bezładzie i o "absurdalnej nadziei" na powrót do pierwotnego, naturalnego porządku. Jeśli istniał kiedykolwiek, został nieodwołalnie zniszczony; "(...) wszystko co żyje wyganiane było w posępnym pośpiechu / ze swoich starych siedlisk" - czytamy w wierszu "Nasze serca chciałyby być proste", będącym elegijną pochwałą natury. Czasem zresztą ona sama kryje się przed nami: "mgła lekkomyślna jak dziecko zasłaniające chusteczką / czyjąś utęsknioną twarz" podnosi się, kryjąc górski masyw i ...

4226

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]