Reklama

Ładowanie...

Ile ma Kościół?

26.10.2010
Czyta się kilka minut
Według krakowskiego magistratu, dzięki Komisji Majątkowej, parafie, zakony i inne kościelne osoby prawne odzyskały w mieście i gminach sąsiednich ponad 465 hektarów.
G

Gdy zwrot nieruchomości był niemożliwy, wypłacano odszkodowanie ze Skarbu Państwa, m.in. cystersi otrzymali 66 mln zł, siostry miłosierdzia 11 mln zł, Towarzystwo Pomocy Bezdomnym im. Św. Brata Alberta 14,8 mln zł.

Liczby robią wrażenie, ale w Krakowie od wieków istniało dużo parafii i zakonów. Każdy z tych podmiotów posiadał beneficjum, z którego musiał utrzymywać siebie oraz swoje instytucje i przedsięwzięcia. Lata powojenne to zmieniły, a wolna Polska wcale nie musiała wracać do rozwiązań funkcjonujących przez wieki: - Podczas obrad komisji konkordatowej strona kościelna zaproponowała rezygnację ze wszystkich roszczeń materialnych - wspomina bp Tadeusz Pieronek. - Przewodniczący komisji ze strony rządu, prof. Krzysztof Skubiszewski, nie zgodził się. Jego zdaniem byłaby to plama na honorze Rzeczypospolitej, bo państwo prawa zwraca zagrabione.

...
4439

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]