Reklama

Potrzebna trzecia siła

Potrzebna trzecia siła

26.10.2010
Czyta się kilka minut
Prof. Henryk Domański, socjolog PAN: Konflikty społeczne w Polsce nie rozgrywają się o symbole. Wojna polsko-polska "na dole" odzwierciedla podział na opowiadających się za przemianami i ludzi o niższym statusie, odczuwających potrzebę sprzeciwu. Rozmawiał Przemysław Wilczyński
P

Przemysław Wilczyński: Politycy po tragedii w Łodzi weszli znowu w fazę przepraszania i wzywania do ekspiacji. W sprawie przeprosin zwołuje się nawet konferencje, na których obowiązkowo padają formułki-klucze: "mowa nienawiści", "przemysł pogardy". Nie przesadzamy?

Henryk Domański: Zbiorowe przeprosiny są mało przekonujące, bo w takich sytuacjach nie wiadomo właściwie, kto kogo przeprasza. Przesadą jest również przekonanie, że do mordu w Łodzi doprowadziła eskalacja "języka nienawiści". Nie rysuje się taka zależność, a w każdym razie nie da się jej ustalić czy potwierdzić. Gdyby ofiarą tej tragedii padł ktoś związany z Platformą Obywatelską, bardziej by to pasowało do dominujących interpretacji, kształtowanych przez polityków i media, i odczuć większości społeczeństwa.

Dominuje przekonanie, że to partia Jarosława Kaczyńskiego...

14024

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]