Reklama

Ładowanie...

Krytyczna pochwała Ameryki

26.10.2010
Czyta się kilka minut
Pokazywany podczas festiwalu "Morderca we mnie" Winterbottoma czy "Synekdocha, Nowy Jork" Kaufmana to przykłady tego, jak żywotne i inspirujące potrafi być dzisiejsze kino amerykańskie.
F

Festiwal Filmu Amerykańskiego - już w samej tej nazwie czai się jakaś sprzeczność. W ponad stuletniej historii kina żadnej kinematografii nie udało się tak skutecznie zawładnąć świadomością i podświadomością zbiorową. To właśnie amerykańscy twórcy zbudowali gigantyczny przemysł, sprzedający w perfekcyjnie skrojonych opakowaniach nie tylko amerykańskie sny. Tymczasem festiwale filmowe tworzą zupełnie inny, bo całkowicie "antykonsumpcyjny" obieg kina. Widz nie jest w nim klientem, ale partnerem do rozmowy. Skąd więc w tej niszy kino amerykańskie, będące synonimem kina-produktu?

Ekipa festiwalu Era Nowe Horyzonty z Romanem Gutkiem i Urszulą Śniegowską na czele zorganizowała pierwszą edycję imprezy, która ma odkrywać dla nas tę mniej znaną twarz amerykańskiej kultury. Wrocławski multipleks, na co dzień wypełniony filmowym popcornem made in USA, tym razem...

9548

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]