Reklama

Ładowanie...

Trochę więcej parku

26.10.2010
Czyta się kilka minut
Radykalny sprzeciw białowieskich gmin, które w ostatnich tygodniach odrzuciły propozycję ministerstwa środowiska (75 mln pomocy rozwojowej w zamian za zgodę na powiększenie Białowieskiego Parku Narodowego), wywołał w końcu zdecydowaną reakcję ministerstwa.
N

Na terenie Puszczy Białowieskiej zostanie zredukowana liczba cięć (z 83 tys. m? połowa), wprowadzono zakaz polowań w otulinie BPN. Wyrąb ma się odbywać wyłącznie na terenach nieobjętych ochroną prawną.

Kompromisowa propozycja, jaką wcześniej wystosowało ministerstwo (75 mln w zamian za rozszerzenie o 12 tys. ha, z czego 60 proc. to rezerwaty ścisłe) i tak była bardzo dużym ustępstwem na rzecz puszczańskich społeczności - pierwotny plan zakładał, że ochroną zostanie objęta połowa puszczy w zwartych granicach. Dla samorządowców z Narewki, Hajnówki czy Białowieży takie ustępstwa to jednak za mało. Jeśli wolno mi zrekonstruować sposób myślenia lokalnych polityków: chcielibyśmy wziąć pieniądze, a w zamian za to pokazać figę. Ministerstwo pieniędzy nie da - z 75 mln zostanie 6.

Czy decyzje ministra Kraszewskiego w sposób istotny zmieniają sytuację?...

1792

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]