Reklama

Ładowanie...

Bez wizji i dyrektora

26.10.2010
Czyta się kilka minut
Niespełna półtora roku temu był hurraoptymizm i wielkie plany. Zostały z tego pusty dyrektorski fotel i wielomilionowa dziura w budżecie. Muzeum Narodowe w Warszawie znów jest na rozdrożu.
P

Problemy muzeum rozpoczęły się w 2007 r., gdy ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski odwołał ze stanowiska dyrektora Ferdynanda Ruszczyca. Powodem decyzji bynajmniej nie były sprawy programowe, tylko personalne. Ruszczyc zdymisjonował swoją zastępczynię, Dorotę Folgę-Januszewską, i decyzji tej nie skonsultował z ministrem. W efekcie przez dwa lata MNW nie miało dyrektora, a jedynie p.o.

Dopiero w sierpniu 2009 r. wakat został zapełniony. Niestety nie na długo. Prof. Piotr Piotrowski 12 października 2010 r. złożył rezygnację ze stanowiska dyrektora MNW. Nie miał wyjścia. Rada Powiernicza muzeum, na czele której stoi prof. Jack Lohman, 7 października odrzuciła plan reformy tej instytucji. "W obliczu jej decyzji, nie mając mandatu do realizacji przygotowanego przez Dyrekcję programu rozwoju MNW, z dniem 31 października...

14896

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]