Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
rodzina
Artykuły na ten temat
Inna komunia. Rozmowa z malarką Beatą Stankiewicz
Beata Stankiewicz
,
Katarzyna Kubisiowska
BEATA STANKIEWICZ, malarka: Pochodzę z galicyjskiego tygla, gdzie mieszają się narodowości, języki i wyznania. Inność jest dla mnie czymś naturalnym.…
Dzietność w Polsce: Nigdy nie było gorzej
Marek Kęskrawiec
Polska kobieta urodzi w ciągu swojego życia raczej jedno niż dwoje dzieci. Programy społeczne obecnego rządu tylko na moment powstrzymały zapaść demograficzną.
Wojenne sieroty. Co czeka dzieci z Ukrainy?
Przemysław Wilczyński
Tysiące dzieci-uchodźców z placówek oraz rodzin zastępczych trafiło na otwarte serca i otwarte domy. Ale dla niektórych z nich Polska z Ukrainą szykują status…
Przede mną wszystko. Rozmowa z Justyną Kowalczyk-Tekieli
Justyna Kowalczyk-Tekieli
,
Michał Okoński
Mnie jest łatwo, bo jestem sławna i ludzie wiedzą, że nie trzymam języka za zębami. Ale głos wielu bliskich mi kobiet nie zawsze jest traktowany na równi z…
Dziecko: gatunek Nieznany
Łukasz Najder
W przypływie wspomnień lubiłem zadawać sobie pytanie, dlaczego moi koledzy z łódzkich podwórek, szkoły i boisk tak marnie skończyli.
Partnerzy z bagażem
Bogdan de Barbaro
,
Marek Rabij
Bogdan de Barbaro: Wchodząc w patchworkowy układ, trzeba przyznać emocjom pozostałych członków rodziny klauzulę najwyższego uprzywilejowania: źle mi w danej…
Szczęście w rekonstrukcji
Marek Rabij
Nic tu nie jest dane z góry: siłą więzi pokrewieństwa, mocą umowy społecznej, a tym bardziej z majestatu prawa. Mimo to – a może właśnie dlatego – co najmniej…
Niezadane. Dlaczego między córkami a matkami jest tyle bólu?
Natalia de Barbaro
Natalia de Barbaro: Najlepsze, co samej sobie mogę odpowiedzieć, jest to, że pod spodem bólu jest miłość. Ktoś, kogo nie kochamy, nie może nas aż tak zranić.
Niezapominajka
Ks. Adam Boniecki
Tyle kojarzonych ze słowem „matka” przymiotników, tyle opisów relacji matka–dziecko tłumaczy nieporównywalność tej relacji. Relacji niekiedy trudnej, którą…
Mama mamy
Mira Marcinów
,
Katarzyna Kubisiowska
Mira Marcinów, filozofka i pisarka: Doświadczenie relacji matki i córki jest tak indywidualne, że tylko opowiadając o nim osobiście możemy przedstawić coś, co…
Prawo do rodziny
PW
Partia władzy nad rodziną
Marek Rabij
,
Przemysław Wilczyński
PiS jest, jaki jest, ale dba o dzieci i rodziców – to opinia powtarzana nie tylko przez jego zwolenników. Równie trafna jak prawicowa wizja rzekomych zagrożeń…
Wszystko przez plakacik
Joanna Helander
,
Katarzyna Kubisiowska
JOANNA HELANDER, fotografka: Wydawało mi się, że kastrujący system PRL doszczętnie Polaków skorumpował i ogłupił. Okazało się, że nie do końca tak jest.
Nie grały jej surmy bojowe
Piotr Sauter-Zawadzki
On poszedł na wojnę, ona została z dziećmi, pod okupacją. Spotkali się dopiero osiem lat później.
Sprawy rodzinne
Przemysław Wilczyński
Pół roku po głośnej tragedii w Olecku głos zabierają bliscy podejrzanej o zabicie dziecka Anny W. – Przez miesiące chroniliśmy dzieci, wyręczając instytucje –…
Życie odarte z wymówek
Agata Kasprolewicz
Wychowywanie dziecka z autyzmem jest jak podróż po nieznanym terenie bez mapy. Trzeba ją sobie samemu narysować. Do tego cel jest ruchomy. Bo co to znaczy, że…
Blanka nie będzie ostatnia
Przemysław Wilczyński
Czy śmierć dziewięciomiesięcznej dziewczynki z Olecka to tragiczny błąd systemu pomocy społecznej, czy także memento dla polityków i urzędników, którzy dobro…
Twarze przemocy
Przemysław Wilczyński
Z przemocą domową da się skończyć. Tyle że sukces nie wynika zwykle z dobrego prawa i systemu, ale z pracy tych, którzy ponad ten system wyrastają.
W sieci strachu
Beata Zadumińska
,
Katarzyna Kubisiowska
Beata Zadumińska, psycholog: Rodzina przemocowa to rodzina ludzi nieśpiących, będących w ciągłej, maskowanej rozpaczy. Doprowadza to nierzadko do kompletnego…
Plaga naszych domostw
Ks. Adam Boniecki
Historię, którą mi opowiedział, można streścić w kilku zdaniach. Był alkoholikiem.
Parasolem w dzieci
Przemysław Wilczyński
PiS-owi nie chodzi o rodzinę, tylko o ideologiczny fantazmat.
Po muchomorach
Gabriela Muskała
,
Katarzyna Kubisiowska
GABRIELA MUSKAŁA, aktorka: Kiedy zdarzały się przebłyski świadomości, babcia wołała: „Boże, nie zabieraj mi pamięci! Pozwól mi wiedzieć, że żyję, pozwól mi…
Skąd się nie biorą dzieci
Monika Ochędowska
Pary mające kłopot z niepłodnością mają praktycznie tylko jedno wyjście: in vitro, przeważnie za prywatne pieniądze. Dobra edukacja pozwoliłaby wielu uniknąć…
Dwoje na huśtawce
Aleksandra Dembińska
,
Monika Ochędowska
Dr Aleksandra Dembińska, psycholożka i bioetyczka: Na etapie leczenia należy zadbać o siebie i swój związek. Nie porzucajmy tych obszarów życia, które przed…
Moja wyspa skarbów
Wojciech Mann
,
Katarzyna Kubisiowska
Wojciech Mann: Ojciec nie był typem agitatora, który wołał na barykady. Miał wolność w sobie, więc o nic nie musiał walczyć.
Matka odchodzi
Marek Bieńczyk
,
Katarzyna Kubisiowska
MAREK BIEŃCZYK, pisarz: Lecieliśmy samolotem i zdarzyły się silne turbulencje. Ludzie panikowali, a matka siedziała zadowolona. Spojrzała na mnie i spytała: „A…
Tu każdy ma swoje K2
Bartek Dobroch
„Wróciłeś? Wakacje się skończyły. Tu jest tyle roboty” – słyszy często w pierwszym telefonie od ojca. Nie on jeden. Bargielów, którzy poszli w świat, jest…
Pokusa ratuje życie
Tomasz Budzyński
,
Błażej Strzelczyk
Tomasz Budzyński, muzyk: Dobra Nowina wszystko zmienia, bo skoro jesteś kochany, to sam możesz kochać. Możesz przebaczyć swojemu wrogowi.
Rozwodnicy pod rygorem
Artur Sporniak
Polscy biskupi wciąż nie opublikowali zapowiadanych od dawna wytycznych dotyczących komunii dla rozwiedzionych, którzy żyją w nowych związkach. Co jest…
To jest mój syn
Anna Goc
Maria się zastanawia, do kogo powinna się zwrócić. Do syna, który żebrze na ulicy i zaczepia jej współpracowników? A może do tych, którzy oburzają się, gdy…
Poza małżeństwem
Przemysław Wilczyński
W 2016 r. po raz pierwszy w historii Polski co czwarty noworodek przyszedł na świat jako dziecko pozamałżeńskie – taką informację w biuletynie „Demografia i …
Zamurowane 500 plus
Przemysław Wilczyński
Sztandarowy program PiS zmniejsza skalę biedy. I ją zmienia, podważając pewnik o związku ubóstwa z wielodzietnością. Co jednak nie unieważnia sporu o samo…
Samotny tata
Katarzyna Kubisiowska
Jest przezroczysty. Egzystuje tak, by nie zwracać na siebie uwagi. Prawdopodobnie z poczucia klęski, a i dlatego, że nie był wychowywany do użalania się nad…
Macocho, otwórz się!
Agata Olszak-Szymula
,
Katarzyna Kubisiowska
Agata Olszak-Szymula, prowadząca warsztaty z macochami: Miłość to wolność: może się zdarzyć, ale niekoniecznie. Dobrze, jeśli między macochą a dzieckiem…
Nie jest jak w baśni
Katarzyna Kubisiowska
Słowo „macocha” kojarzy się źle. Czai się w nim wrogość. A to przecież ona, choć wie, że nigdy nie będzie idealnie, zmaga się ze składaniem rodzinnych puzzli w…
Program Rodzina 500+
RK
Nie skłonił dotąd matek do posiadania większej liczby dzieci. System uniwersalnych świadczeń, niezależnych od poziomu dochodów, nie zlikwidował głównych barier…
Dzieci nie biorą się z portfeli
Anna Kurowska
,
Radosław Korzycki
Anna Kurowska, autorka badań nad skutkami programu 500+: Polska polityka rodzinna nie daje możliwości przełamywania tradycyjnego podziału ról, choć towarzyszy…
Najważniejszy puzzel
Dorota Bidzińska
Psychologia czy duchowość? Akcja czy kontemplacja? Życie w stanie świeckim czy duchownym? Monika i Marcin Gajdowie pokazują, że światy można łączyć. Również w…
Jednomyślności nie widać
Artur Sporniak
Adhortacja „Amoris laetitia” została w Kościele przyjęta entuzjastycznie i jednomyślnie poza jednym zdaniem, które od 8 kwietnia, czyli od ogłoszenia dokumentu…
Deklaracja niewierności
Ks. Adam Boniecki
Czy dokument o dyscyplinie małżeństwa podpisany przez trzech kardynałów to początek buntu przeciwko Franciszkowi?
Poszukiwanie śladów dziecka
Katarzyna Piotrowiak
Rodzice cały czas szukają potwierdzenia, że ich utracone dzieci żyją. To ich trzyma przy życiu.
Rozwody i dochody
Mariusz Sepioło
Pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego są dla nich nadzieją na lepsze życie. Nadzieją często złudną.
Alzheimer i strusie
Agata Blachowska
,
Jan Ilkowski
,
Danuta Dudek
21 września był Światowym Dniem Choroby Alzheimera. Jakie są problemy cierpiących w Polsce? Z czym zmagają się ich opiekunowie? Dlaczego państwo za mało pomaga…
Po publikacji „TP”: Rzecznik Praw Dziecka reaguje
Przemysław Wilczyński
– Przeludnienie łódzkiej placówki jest absolutnie niedopuszczalne – mówi o opisanym przez nas domu dziecka w Łodzi Marek Michalak. I zapowiada podjęcie sprawy…
To nie jest kraj dla małych dzieci
Przemysław Wilczyński
Zgodnie z nowelizacją ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, autorstwa posłów PiS, nie będzie można ulokować w jednym budynku bądź na jednym…
Niesakramentalni z prawdziwą łaską małżeństwa
Artur Sporniak
Papież znów zaskoczył. Podczas spotkania w bazylice św. Jana na Lateranie z uczestnikami kongresu diecezji rzymskiej powiedział, że „większość małżeństw…
Wszystkie barwy świata
Katarzyna Kubisiowska
,
Xawery Żuławski
Xawery Żuławski, reżyser filmowy: Rodzice należeli do istot niezwykłych. Konsekwentnie manifestowali swoją duchową unikalność. To od początku skazuje na…
Na Dzień Matki
Ks. Adam Boniecki
Chcę w Dniu Matki przypomnieć te, o których można przeczytać w niskonakładowych pamiętnikach, o których nie bardzo się pamięta.
Stronicowanie
Bieżąca strona
1
Page
2
Page
3
Następna strona
Następna strona ›
Ostatnia strona
Koniec »