Reklama

Samotny tata

Samotny tata

19.06.2017
Czyta się kilka minut
Jest przezroczysty. Egzystuje tak, by nie zwracać na siebie uwagi. Prawdopodobnie z poczucia klęski, a i dlatego, że nie był wychowywany do użalania się nad sobą.
Il. Joanna Rusinek
Il. Joanna Rusinek
A

Anka zamknęła temat w kilku zdaniach: – Tato kategorycznie nie zgadzał się ani na mówienie o sobie, ani na to, by o nim mówiono. Dawniej miałam o to żal, a teraz wiele rzeczy rozumiem. Po śmierci mamy musiał znieść falę ataków ze strony rodziny: że powinien nas oddać babci, że sam sobie nie poradzi. Przyjaciele i sąsiedzi mówili podobnie. Kilka tygodni po pogrzebie ktoś nam zostawił kartkę na wycieraczce: „Teraz już nikt ich nie wychowa”. Mama była wierząca, tata ateista, mama – prawicowa, tata – lewicowy. Potem doszły ataki księdza i siostry na katechezie. Zaczynały się lata 90. i generalnie wszyscy uważali, że teraz to tylko syf i perzyna zostanie w naszym domu bez Boga. W dodatku tato nigdy nie zajmował się gospodarstwem, nawet makaronu nie gotował: z siostrą musiałyśmy go uczyć. Zawodowy żołnierz, uczył się też, że dziecko to nie podkomendny – niestety, poniósł wiele klęsk po...

20243

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]