Reklama

Jestem osieroconym rodzicem

Jestem osieroconym rodzicem

25.10.2015
Czyta się kilka minut
Większość z nas stara się żyć, jakby nic się nie zdarzyło. Rodzina i znajomi mówią, żeby poronieniem się nie przejmować i jak najszybciej zapomnieć. Ze mną było inaczej.
Fot. Martyna Wójcik-Śmierska
J

Jestem mamą trójki dzieci: dziesięcioletniej Helenki, która jest zdrową dziewczynką, ośmioletniej Marysi, której serduszko przestało bić parę godzin przed planowanym terminem porodu, i sześcioletniego Kuby, który był z nami tylko chwilę, by odejść z powodu – jak mówi współczesna medycyna – „wczesnego poronienia”. W narracji współczesnego świata mam jedno dziecko. Tak zresztą odpowiadam na pytanie: ile masz dzieci? Mam jedno dziecko. Mam troje dzieci.
Nie jestem jedyna.

Statystycznie sześć Polek dziennie traci dziecko albo w wyniku poronienia, albo przedwczesnego porodu, czyli śmierci po 20. tygodniu. 30 proc. zapłodnień nie kończy się porodem. Oznacza to, że każdy z nas zna przynajmniej jedną kobietę, która nie donosiła ciąży.

Nazywamy się rodzicami aniołków – ta nazwa jest jednak niefortunna. Sentymentalizuje. Brzmi jak z religijnego folkloru. Odwołuje się do...

8713

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"30 proc. zapłodnień nie kończy się porodem" - Ja czytałam, że aż 60-75%, czyli większość.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]