Reklama

Macocho, otwórz się!

21.05.2017
Czyta się kilka minut
Agata Olszak-Szymula, prowadząca warsztaty z macochami: Miłość to wolność: może się zdarzyć, ale niekoniecznie. Dobrze, jeśli między macochą a dzieckiem narodzi się przyjaźń.
Il. Joanna Rusinek
K

KATARZYNA KUBISIOWSKA: Proszę spróbować nakreślić portret psychologiczny współczesnej macochy.

AGATA OLSZAK-SZYMULA: To macocha weekendowa. W przeciwieństwie do tych baśniowych, nie zastępuje mamy we wszystkich funkcjach, bo zazwyczaj biologiczna mama jest. Dziś coraz rzadziej się zdarza, żeby mama umierała młodo, a na jej miejscu pojawiała się nowa kobieta. Najczęściej następuje rozwód i mężczyzna, który już ma dziecko, poślubia nową kobietę. Wtedy ona istnieje w życiu dziecka obok matki.

Baśniowa macocha zazwyczaj była czarnym charakterem. Jak macocha Kopciuszka. 

I ten stereotyp często ma wpływ na współczesną macochę – zdarza się, że robi ona wszystko, byle nie wejść w rolę tej złej. Podświadomie może chcieć być lepsza od matki biologicznej. Np. gdy prawdziwa mama nie zajmuje się dzieckiem zbyt często, macocha...

11816

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]