Reklama

Macocho, otwórz się!

Macocho, otwórz się!

21.05.2017
Czyta się kilka minut
Agata Olszak-Szymula, prowadząca warsztaty z macochami: Miłość to wolność: może się zdarzyć, ale niekoniecznie. Dobrze, jeśli między macochą a dzieckiem narodzi się przyjaźń.
Il. Joanna Rusinek
K

KATARZYNA KUBISIOWSKA: Proszę spróbować nakreślić portret psychologiczny współczesnej macochy.

AGATA OLSZAK-SZYMULA: To macocha weekendowa. W przeciwieństwie do tych baśniowych, nie zastępuje mamy we wszystkich funkcjach, bo zazwyczaj biologiczna mama jest. Dziś coraz rzadziej się zdarza, żeby mama umierała młodo, a na jej miejscu pojawiała się nowa kobieta. Najczęściej następuje rozwód i mężczyzna, który już ma dziecko, poślubia nową kobietę. Wtedy ona istnieje w życiu dziecka obok matki.

Baśniowa macocha zazwyczaj była czarnym charakterem. Jak macocha Kopciuszka. 

I ten stereotyp często ma wpływ na współczesną macochę – zdarza się, że robi ona wszystko, byle nie wejść w rolę tej złej. Podświadomie może chcieć być lepsza od matki biologicznej. Np. gdy prawdziwa mama nie zajmuje się dzieckiem zbyt często, macocha...

11816

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]