Reklama

Zamurowane 500 plus

Zamurowane 500 plus

31.07.2017
Czyta się kilka minut
Sztandarowy program PiS zmniejsza skalę biedy. I ją zmienia, podważając pewnik o związku ubóstwa z wielodzietnością. Co jednak nie unieważnia sporu o samo świadczenie.
Dożynki w Sołectwie Stawki koło Aleksandrowa Kujawskiego, 28 sierpnia 2016 r. JUSTYNA ROJEK / EAST NEWS
P

Proszę sobie to wyobrazić: przychodzi do pana dziecko i mówi, że chce jechać na wakacje albo wycieczkę. A pan mówi, że nie ma pieniędzy. Kto nie zobaczył oczu dziecka w takiej sytuacji, nie zrozumie, ile mogą znaczyć te pieniądze – mówi Witold Miarka, ojciec czworga dzieci, szef wadowickiego koła Związku Dużych Rodzin 3Plus.

– Pojedziemy w tym roku na tydzień do Zakopanego. Dla większości moich dzieci to będą pierwsze wakacje w życiu – dodaje Arkadiusz Markowski, członek tego samego koła, rodzic sześciorga.

Nie mieliśmy na czynsz

Temat Programu Rodzina 500 plus powraca ze zdwojoną mocą właśnie podczas wakacji. Powraca za sprawą trafiających łatwo do wyobraźni statystyk. Mówiących np. – jak te z badania firmy Mondial Assistance – o 7-procentowym wzroście liczby dzieci, które dostaną (lub już dostały) szansę wyjazdu, czy o wyraźnym – jak wskazują z kolei wyniki...

16405

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"kolejnej rundy „Diagnozy” nie będzie" - a po co rządzącym takie diagnozy, z których można byłoby wyciągać wnioski nie po ich "myśli". Mimo, że pokazujące prawdziwy obraz "plusów i minusów" programu 500+ . To jest sztandarowy program PIS-u do chwalenia się, więc nie może mieć żadnych wad. Koniec kropka. Oby tylko na końcu się nie okazało, że zamiast programu demograficznego mamy bardzo kosztowny program socjalny (zwiększający zadłużenie państwa), na dodatek niekoniecznie skierowany tylko do najbardziej potrzebujących i generujący niekorzystne zjawiska społeczne.

Program ten to " święta krowa" i ruszać go nie można...A szkoda, bo kilka poprawek i byłby to program po trosze wspierający demografię,wspierający wydatki edukacyjne itp. A młodym parom, którzy odkładają decyzję o pierwszy dziecku i tak nie pomoże,ze względu na kryteria dochodowe.

Jedynym plusem 500+ ktory doceniam jest umożliwienie biedniejszym dzieciom wyjazdów wakacyjnych i wycieczek szkolnych. Ale ten cen można było osiągnąć o wiele taniej poprzez dofinansowanie szkół i dotacje z MOPS, albo odpisy podatkowe dla pracodawcow dofinansowujących taki wyjazd. W innych środowiskach natomiast pincetka służy wykupieniu lepszych wakacji - nie za 8 tyś. Ale za 12, lepszych aut, butów, telewizorów itd. Na prawdę chcemy się na to składać? A swoją drogą dlaczego trzeba aż dotacji państwa żeby wziąć dzieci na wakacje- namiot nad najbliższą wodą to już nie wakacje?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]