Reklama

Ładowanie...

Dzietność w Polsce: Nigdy nie było gorzej

Dzietność w Polsce: Nigdy nie było gorzej

20.12.2022
Czyta się kilka minut
Polska kobieta urodzi w ciągu swojego życia raczej jedno niż dwoje dzieci. Programy społeczne obecnego rządu tylko na moment powstrzymały zapaść demograficzną.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
T

Taki wniosek płynie z raportu „Dzieci się liczą 2022” Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Współczynnik dzietności w naszym kraju wynosi dziś 1,32, tymczasem wskaźnik pozwalający utrzymać liczbę ludności na tym samym poziomie – to 2,1. Zapewne pomoże nam w jakimś stopniu to, że część ukraińskich uchodźców zostanie w Polsce na stałe, jednak faktem pozostaje, iż programy społeczne obecnego rządu tylko na moment powstrzymały zapaść demograficzną. Udział osób niepełnoletnich w populacji spadł w ciągu półwiecza niemal o połowę, do 18,4 proc. Nigdy nie było gorzej.

Raport przynosi też inne niepokojące dane. Aż 41 proc. naszych dzieci doświadcza przemocy ze strony członków najbliższej rodziny, natomiast aż 57 proc. – ze strony rówieśników. Najbardziej przygnębiająca jest liczba prób samobójczych wśród dzieci. Policja odnotowała ich 1496 (dane za 2021 r.). W Europie gorzej jest tylko w Niemczech.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Jako reporter rozpoczynał pracę w dzienniku toruńskim „Nowości”, pracował następnie w „Czasie Krakowskim”, „Super Expressie”, czasopiśmie „Newsweek Polska”, telewizji TVN. W lutym 2012 r....

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]