Reklama

W sieci strachu

W sieci strachu

11.03.2019
Czyta się kilka minut
Beata Zadumińska, psycholog: Rodzina przemocowa to rodzina ludzi nieśpiących, będących w ciągłej, maskowanej rozpaczy. Doprowadza to nierzadko do kompletnego wyczerpania – jak u ocaleńców z wojny.
IL. BARBARA NIEWIADOMSKA
K

KATARZYNA KUBISIOWSKA: Dlaczego polski system przeciwdziałania przemocy w rodzinie nie jest skuteczny?

BEATA ZADUMIŃSKA: W sądzie na tego rodzaju sprawy mówi się ,,znęty” – bo przeciążają sądy, prokuratury i policję. Jest ich tak dużo, że traktowane są fatalnie, marginalnie, po macoszemu.

W słowie „znęty” słychać wyłącznie pogardę.

To istota wtórnej wiktymizacji. Niektórzy myślą, że to „obyczajówka”, że dwójka ludzi w ten sposób układa swoje relacje. Do tego dochodzi przekonanie, że „ona to lubi”, czy bardziej elegancko: „chcącemu nie dzieje się krzywda”. Niektórzy dodają nawet, że związki przemocowe to idealne pary sadomasochistyczne.

Unieważnia się cierpienie ofiary?

Podam przykład: pod koniec lat 90. razem z czterema prawniczkami założyłam nieformalną grupę, której celem było zbadanie sytuacji ofiar zgwałcenia w...

18533

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]