Reklama

Najważniejszy puzzel

Najważniejszy puzzel

16.01.2017
Czyta się kilka minut
Psychologia czy duchowość? Akcja czy kontemplacja? Życie w stanie świeckim czy duchownym? Monika i Marcin Gajdowie pokazują, że światy można łączyć. Również w Radiu Maryja.
Monika i Marcin Gajdowie Fot. Archiwum rodzinne

​Na fotografii mężczyzna w złotym ornacie z czułością obejmuje uśmiechniętą kobietę. Widać, że się kochają.
On – to Marcin Gajda, od czerwca 2016 r. diakon stały, jeden z 22 wyświęconych do tej pory w Polsce. Ona – Monika, od 25 lat jego żona. Mają czwórkę dzieci i wnuka.

– To zdjęcie z moich święceń – mówi Marcin. – W trakcie rytu my, diakoni, przekazywaliśmy znak pokoju naszym żonom. Po tym, gdy opublikowałem je na Facebooku, dostałem maila, w którym ktoś napisał, że za karę będą mi się ręce w czyśćcu paliły. Bo jak mogę dotykać kobietę, a potem w te same dłonie brać Najświętszy Sakrament?

Posługę diakonatu, po ponad tysiącletniej nieobecności w Kościele, przywrócił Sobór Watykański II. Nasz Episkopat wprowadził ten urząd dopiero w 2004 r., a pierwszego diakona wyświęcono w Polsce cztery lata później. To wciąż słabo znana funkcja.

– Znajomi pytają nas, czy...

13416

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Już pierwsze zdanie artykułu i taki kwiatek! Diakon nosi dalmatykę, nie ornat! Gdzie się podziała redakcja? ;)

"Bo jak mogę dotykać kobietę, a potem w te same dłonie brać Najświętszy Sakrament?" ----- a poważniej - gdyby nie ten cały celibat, mielibyśmy normalność

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]