Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
prawa człowieka
Artykuły na ten temat
W dyskusji o bombardowaniu Gazy znika miejsce na słowo „ale”
Marcin Żyła
Zbrodnie Hamasu nie mogą być usprawiedliwieniem dla atakowania cywilów. I nie uchronią Izraela przed odpowiedzialnością.
Eutanazja w Kanadzie: tak odchodzi już co dwudziesty zmarły
Małgorzata Sidz
Prawo, które wkrótce zacznie obowiązywać w Kanadzie, rozszerza przepisy dopuszczające eutanazję. Już teraz są one bardzo szerokie.
Wyroki jak z taśmy: Aleś Bialacki dostał 10 lat kolonii karnej
Bartosz Rumieńczyk
Oprócz Laureata Pokojowego Nobla skazano też troje innych działaczy białoruskiego Centrum Praw Człowieka „Wiasna”, którego jest założycielem.
Polska z perspektywy Rzecznika Praw Obywatelskich
Anna Goc
Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich, przedstawił w ubiegłym tygodniu sprawozdanie z działalności za 2021 r. To równocześnie przegląd najważniejszych…
Mundial: ilu robotników zginęło
Krzysztof Story
Podaliśmy, że przygotowania do mundialu w Katarze kosztowały życie 15 tys. osób. Popełniliśmy błąd – rzeczywista liczba jest niższa, a dokładnej pewnie nigdy…
COP27 w Egipcie: troska o klimat czy okazja do zarobienia pieniędzy
Katarzyna Malarowska
W Egipcie trwa globalny szczyt klimatyczny COP27. W tym roku nie tylko klimat dominuje w dyskusjach. Na pierwszy plan wysuwa się łamanie praw człowieka w kraju…
Franciszek w Bahrajnie: między polityką a brzegiem ducha
Piotr Sikora
Czy podejmowania działań takich jak Forum Dialogu w Bahrajnie i papieska na nim obecność mają sens? Kontrowersyjną i rodzącą pytania wizytę komentuje Piotr…
Iran: protesty nadal trwają
JT
Selfie bez hidżabu. Internet w Iranie daje poczucie wolności
Natalia Mileszyk
Przykład Iranu pokazuje, że swobodny dostęp do internetu jest dziś niezbędny, aby można było mówić o wolności słowa.
ONZ o Sinciangu
WP / FAZ
,
NZZ
Biznes wchodzi w paradę
Marek Rabij
Wysyp reklam podczas warszawskiej Parady Równości to oznaka poważnej zmiany, jaka zachodzi w traktowaniu osób LGBT+. Na razie głównie w dużych miastach.
Koniec głodówki: Syryjscy uchodźcy trafią do ośrodków otwartych
Rut Kurkiewicz
Strajk w Lesznowoli zakończył się sukcesem. Polskie władze zadeklarowały, że strajkujący do końca przyszłego tygodnia trafią do ośrodków otwartych.
Dobro wspólne
Wojciech Wojtasiewicz
Parlament Europejski podejmuje starania na rzecz wzmacniania stabilizacji innych regionów świata. To pozytywnie wpływa bowiem także na bezpieczeństwo i…
Żywy język
Maciej Nowicki
,
Grzegorz Nurek
MACIEJ NOWICKI, prezes zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka: W praktyce każda władza narusza prawa człowieka, są natomiast wielkie różnice stopnia i…
Szeroko znane w wąskich kręgach
Marek Radziwon
Czy obrońcy praw człowieka z czasów ZSRR mają swoich kontynuatorów? A może dzieje ruchu dysydenckiego w Rosji to już rozdział zamknięty?
Nie milczmy
Iwona Chmura-Rutkowska
,
Małgorzata Nocuń
IWONA CHMURA-RUTKOWSKA: Prawa kobiet są prawami człowieka. Powszechność dyskryminacji kobiet sprawiła, że stworzono pojęcie „praw człowieka kobiet”. Wolne i…
W imię praw podstawowych
Co rok to „nigdy więcej”
Prof. Lech M. Nijakowski
,
Zbigniew Rokita
PROF. LECH M. NIJAKOWSKI, socjolog, ekspert ds. ludobójstwa: Powtarzamy hasła o „narodach sprawców”. A odpowiedzialności za zbrodnie się nie dziedziczy, nie…
Nawalny przed sądem w kolonii karnej
Anna Łabuszewska
Aleksiej Nawalny znowu stanął przed obliczem sądu. A właściwie to sąd stanął przed obliczem Nawalnego: rozprawa odbyła się bowiem w łagrze, gdzie siedzi „…
Nie macie prawa
Adam Bodnar
,
Michał Okoński
Adam Bodnar: Rząd mówi „dialogujmy”, a idzie w kierunku państwa niedemokratycznego. Nie ma dziś ważniejszego pola starcia niż praworządność, może poza zmianą…
Rosja winna zbrodni
Anna Łabuszewska
Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Rosja ponosi odpowiedzialność za zamordowanie w 2006 r. na terytorium Wielkiej Brytanii byłego funkcjonariusza…
Nobel i faul
Michał Lubina
,
Marek Rabij
Michał Lubina: Nasz problem z Aung San Suu Kyi polega na tym, że uznaliśmy ją za swoją, za demokratkę w zachodnim stylu. Tymczasem ona nigdy nie zmieniła…
W imię Boga i demokracji
Zuzanna Radzik
W roku, w którym Ameryka kipi od protestów przeciw rasizmowi, odeszli dwaj wielcy przywódcy ruchu na rzecz praw obywatelskich.
Hongkong: więcej represji
Piotr Bernardyn
Policja zapukała do domu Jimmy’ego Laia, właściciela „Apple Daily”, jedynej otwarcie antykomunistycznej gazety w Hongkongu, rankiem 10 sierpnia.
Filipiny: dziennikarze na celowniku prezydenta
Wojciech Jagielski
Na ten wyrok czekali działacze praw człowieka na całym świecie. Znana filipińska dziennikarka Maria Ressa może spędzić w więzieniu nawet sześć lat z powodu…
Smutna rocznica dziecięcej Konwencji
Anna Golus
Każde dziecko powinno wychowywać się „w atmosferze szczęścia, miłości i zrozumienia” oraz „w duchu pokoju, godności, tolerancji, wolności, równości i…
Syryjskie dzieci z Hamodeh
Marcin Żyła
Nad granicą jordańsko-syryjską czuć już zimę. Choć świeci słońce, to wieje chłodny wiatr i Hamid kręci się między namiotami w lekkim kożuchu.
Saudowie witają gości
Wojciech Jagielski
W rocznicę mordu opozycyjnego dziennikarza w jej konsulacie w Stambule, Arabia Saudyjska, jeden z najbardziej konserwatywnych i zamkniętych krajów świata,…
Mapa polskich krzywd
Przemysław Wilczyński
Jeżeli ktoś uważa, że obecny rzecznik praw obywatelskich to głównie „młot na PiS”, powinien przeczytać przedstawione przezeń na pustawej sali Sejmu roczne…
Kłopot z ciałem
Artur Sporniak
Polskie spory o LGBT+ osiągnęły niebezpieczny poziom: od przemocy słownej coraz łatwiej przechodzimy do fizycznej. Najwyższy czas wrócić do rozumu.
Afgańska kapitulacja
Wojciech Jagielski
Międzynarodowy Trybunał Karny się przestraszył i zrezygnował z podjęcia śledztwa w sprawie ewentualnych zbrodni wojennych popełnionych przez amerykańskich…
Co to znaczy "deklarować"
Halina Bortnowska
,
Marcin Żyła
Siedemdziesiąt lat temu uchwalono Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Czy po upływie czasu należałoby coś do niej dodać?
Wybierzcie inną drogę
Katarzyna Wiśniewska
Do katalogu najistotniejszych praw człowieka papież zaliczał prawa do życia, wolności, prywatnej własności i do wolności religijnej. Jan Paweł II poruszał ten…
Siedem rozmów
Marcin Żyła
Po ćwierćwieczu wewnętrznych wojen, bezprawia, buntów prowincji i rządów ekstremistów mieszkańcy stolicy Somalii mówią: „Mamy wiele do opowiedzenia naszym…
Cel: wesele
Marcin Żyła
Przygnębiający raport na temat trwającej od trzech i pół roku wojny w Jemenie ogłosiła Komisja Praw Człowieka ONZ.
Dymy nad Syrią
Marcin Żyła
,
Grażyna Makara
Oto, jak wygląda strefa buforowa na granicy jordańsko-syryjskiej: miejsce, gdzie od kilku dni trwa najszybciej się rozwijający kryzys humanitarny świata –…
Dramat Alfiego Evansa
Artur Sporniak
23-miesięczny Alfie Evans od 7. miesiąca życia chorował na niezidentyfikowaną chorobę genetyczną, która zniszczyła prawie cały mózg dziecka.
Zbrodniczy stróże granic Europy
Wojciech Jagielski
Po libijskich watażkach i handlarzach żywym towarem, którzy opłacani przez UE zobowiązali się na Saharze tropić i łowić imigrantów, po pieniądze do Brukseli…
Najbiedniejszy człowiek świata
Marek Rabij
Co wieczór walczy o miejsce do spania z bezdomnymi psami. W dzień Sali Ahmed liczy ciężarówki wiozące żywność do pobliskich obozów dla Rohingów w Kutupalong i…
Hydrozagadka
Marek Rabij
Gdyby były tu termometry, już teraz, w połowie marca, wskazywałyby w południe prawie 40 stopni Celsjusza. W obozie dla Rohingów w Balukhali z każdym tygodniem…
Był ogień, będzie głód
Marek Rabij
W Birmie wojsko już nie pali wiosek Rohingów. Konfiskuje im za to dobytek i czyha na rogatkach na każdego, kto złamie zakaz opuszczania miejscowości. Złapani…
Argentyna: sprawiedliwość po latach
WP
Historyczny wyrok: zakończył się proces 54 oficerów, winnych zbrodni popełnionych w czasach, gdy Argentyną rządziła wojskowa junta.
Z niedożywienia lub odwodnienia w Jemenie co 10 minut umiera dziecko
Marcin Żyła
„Największa klęska głodu, jaką widział świat od dekad, z milionami ofiar”, grozi Jemenowi, jeśli Arabia Saudyjska będzie nadal blokować porty tego kraju –…
Trybunał i Afrykanie
Wojciech Jagielski
Burundi, niewielki kraj znad jeziora Tanganika, jako pierwsze na świecie wystąpiło z Międzynarodowego Trybunału Karnego, powołanego na przełomie wieków do…
Małoletni terroryści
Marcelina Szumer-Brysz
W tureckich więzieniach przebywa wraz z matkami ponad pół tysiąca dzieci, w tym wiele noworodków. Niektóre trafiły tam kilka dni, a inne kilka godzin po…
Rzecznik niesłuchany
Paweł Bravo
Historie ludzi. Taki miało tytuł roczne sprawozdanie Rzecznika Praw Obywatelskich, które Adam Bodnar wygłosił w Sejmie.
Łzy Aczoli
Krzysztof Błażyca
Dekadę po rebelii Armii Oporu Pana północ Ugandy nadal odczuwa dramat tamtych dni, którego symbolem jest Joseph Kony.
Niespecjalne służby
Paweł Bravo
Ameer Alkhawlany, 30-letni Irakijczyk, aż do zeszłej jesieni stypendysta UJ niemający konfliktów z prawem, został wywieziony przez polskie służby do Iraku…
Stronicowanie
Bieżąca strona
1
Page
2
Następna strona
Następna strona ›
Ostatnia strona
Koniec »