Siedem rozmów

Po ćwierćwieczu wewnętrznych wojen, bezprawia, buntów prowincji i rządów ekstremistów mieszkańcy stolicy Somalii mówią: „Mamy wiele do opowiedzenia naszym dzieciom”.

Reklama

Siedem rozmów

Siedem rozmów

z Mogadiszu
01.10.2018
Czyta się kilka minut
Po ćwierćwieczu wewnętrznych wojen, bezprawia, buntów prowincji i rządów ekstremistów mieszkańcy stolicy Somalii mówią: „Mamy wiele do opowiedzenia naszym dzieciom”.
Obóz dla tzw. uchodźców wewnętrznych, okolice Mogadiszu, 20 września 2018 r. BARTOSZ RUMIEŃCZYK / POLSKA AKCJA HUMANITARNA
B

Były to trudne spotkania. Przyjeżdżaliśmy tylko na chwilę, dużą grupą, samochodami. Na miejscu czekało po kilka, kilkanaście osób, prawie zawsze kobiet, czasem z dziećmi na kolanach. Dzieci te, sami malcy, zawsze milkły, gdy zaczynały się rozmowy dorosłych.

Zdarzało się, że pytaliśmy kogoś przypadkowego, pierwszego z brzegu. Często grupa wybierała rzecznika. Wtedy kucaliśmy na piasku obok takiej osoby, a inni, jeśli tylko wiatr nie zagłuszał słów tłumacza – który czasem wtrącał uwagi o rozmówcach w trzeciej osobie – też słuchali, milcząc.

W głowie po tych rozmowach zostały kolory. Zgaszone – piasku, wyblakłych od światła tkanin, którymi obszywali namioty w obozach za miastem, startego tynku na przedmieściach. Żywsze – ich ubrań. I przede wszystkim: pomarańczu ciągnących się kilometrami nakryć z plandeki. To one sprawiały, że ich osiedla wyglądały z odległości jak...

20332

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]