Reklama

Ładowanie...

Wybierzcie inną drogę

16.10.2018
Czyta się kilka minut
Do katalogu najistotniejszych praw człowieka papież zaliczał prawa do życia, wolności, prywatnej własności i do wolności religijnej. Jan Paweł II poruszał ten temat, ilekroć występował na forum organizacji międzynarodowych. Demokrację uważał za ustrój dający najlepszą gwarancję rozwijania swobód obywatelskich.
2

29 stycznia 1979 r., podczas podróży do Meksyku Jan Paweł II spotkał się z Indianami okręgu Oaxaca i Cuilapan. Jeden z tancerzy podczas powitalnego programu artystycznego wręczył papieżowi pióropusz. On zaś przy aplauzie zgromadzonych włożył go na głowę. Pobyt wśród Indian miał jednak również chwile dramatyczne. Potomkowie Misteków i Zapoteków – szczepów, których tradycja sięga głębiej niż kultura aztecka – zostali w Meksyku skazani na nędzę i izolację.

Większość nie zna nawet hiszpańskiego, co ogranicza ich kontakt z pozostałymi mieszkańcami kraju. Towarzyszący Janowi Pawłowi II reporterzy odnotowali moment całkowitej ciszy, gdy w Cuilapan młody Indianin mówił: „Krowy mają lepszy los niż my. Nie potrafimy się wypowiedzieć i nasze cierpienia musimy zachować w tajemnicy naszych serc. Jesteśmy bez pracy i nikt nie przybywa nam na ratunek”. Indianin wręczył papieżowi zapis...

5976

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]