Reklama

Zbrodniczy stróże granic Europy

Zbrodniczy stróże granic Europy

18.04.2018
Czyta się kilka minut
Po libijskich watażkach i handlarzach żywym towarem, którzy opłacani przez UE zobowiązali się na Saharze tropić i łowić imigrantów, po pieniądze do Brukseli zgłosili się oskarżani o wojenne zbrodnie komendanci z sudańskiego Darfuru.
"Bezpieczeństwo to nasza wspólna odpowiedzialność" - bilboard w stolicy Darfuru, El Fasher, wrzesień 2016 r. / Fot. ASHRAF SHAZLY / AFP PHOTO /  EAST NEWS
"Bezpieczeństwo to nasza wspólna odpowiedzialność" - bilboard w stolicy Darfuru, El Fasher, wrzesień 2016 r. / Fot. ASHRAF SHAZLY / AFP PHOTO / EAST NEWS
W

Weterani krwawej pacyfikacji Darfuru twierdzą, że pieniądze od Europy po prostu się im należą. „Zasłużyliśmy na to ciężką, niewdzięczną i niebezpieczną służbą – oznajmił w zeszłym tygodniu Mohammed „Hametti” Hamdan Degalo, dowódca sudańskich Sił Szybkiego Reagowania. – Straciliśmy wielu ludzi i ponieśliśmy wielkie koszty. Jeśli Europa nam nie zapłaci, nie będziemy więcej jej wyręczać i pilnować granicy z Libią”.

Odkąd podczas Arabskiej Wiosny z 2011 r. libijscy rebelianci, przy wsparciu Zachodu, obalili i zgładzili tamtejszego dyktatora Muammara Kadafiego, pogrążona w wojennym chaosie Libia stała się głównym szlakiem, którym z Afryki, ale także z Bliskiego Wschodu i Azji, ruszyła do Europy nowa wędrówka ludów, wielomilionowa rzesza uchodźców, szukających bezpieczeństwa, nadziei i chleba.

Nie radząc sobie z imigranckim potopem, zalewającym Bałkany, Grecję i Włochy, w...

6512

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]