Reklama

W imię Boga i demokracji

W imię Boga i demokracji

17.08.2020
Czyta się kilka minut
W roku, w którym Ameryka kipi od protestów przeciw rasizmowi, odeszli dwaj wielcy przywódcy ruchu na rzecz praw obywatelskich.
Marsz z Selma do Montgomery. Na czele idą m.in. Martin Luther King (w czarnym płaszczu), John Lewis (w białym płaszczu), pastor Ralph Abernathy (w krótkiej kurtce), rabin Abraham Joshua Heschel (z lewej strony M.L. Kinga). 21 marca 1965 r. Fot. WILLIAM LOVELACE DAILY EXPRESS / GETTY IMAGES
T

Tego samego dnia, 17 lipca 2020 r., zmarli kongresmen John Lewis i pastor C.T. Vivian, którego Martin Luther King nazywał największym kaznodzieją wszech czasów. Widać ich na słynnym zdjęciu z marszu z Selmy do Montgomery (Alabama): idą na przedzie, ramię w ramię z Kingiem, rabinem Abrahamem Joshuą Heschelem, Ralphem Bunche’em i ks. Fredem Shuttlesworthem.

Dwa tygodnie wcześniej, 7 marca 1965 r., sześćset osób szło z Selmy do Montgomery, domagając się prawa do głosowania dla czarnoskórych obywateli oraz protestując przeciw morderstwu aktywisty Jimmiego Lee Jacksona. Uzbrojeni po zęby policjanci stanowi zatrzymali pochód na moście Edmunda Pettusa (nazwanego tak na cześć konfederata, senatora i przywódcy Ku Klux Klanu w Alabamie), a gdy protestujący odmówili rozejścia się, zaatakowali ich gazem, pałkami owiniętymi drutem kolczastym oraz pejczami. Rannych zostało kilkadziesiąt...

14251

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Niestety, wygląda na to, że ruch BLM jest antydemokratyczny, antychrzescijanski, nie unika przemocy i nie jest kontynuacją pięknej walki o równość, którą Pani opisuje.

Dziękuję

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]