Reklama

Ładowanie...

W imię Boga i demokracji

17.08.2020
Czyta się kilka minut
W roku, w którym Ameryka kipi od protestów przeciw rasizmowi, odeszli dwaj wielcy przywódcy ruchu na rzecz praw obywatelskich.
Marsz z Selma do Montgomery. Na czele idą m.in. Martin Luther King (w czarnym płaszczu), John Lewis (w białym płaszczu), pastor Ralph Abernathy (w krótkiej kurtce), rabin Abraham Joshua Heschel (z lewej strony M.L. Kinga). 21 marca 1965 r. Fot. WILLIAM LOVELACE DAILY EXPRESS / GETTY IMAGES
T

Tego samego dnia, 17 lipca 2020 r., zmarli kongresmen John Lewis i pastor C.T. Vivian, którego Martin Luther King nazywał największym kaznodzieją wszech czasów. Widać ich na słynnym zdjęciu z marszu z Selmy do Montgomery (Alabama): idą na przedzie, ramię w ramię z Kingiem, rabinem Abrahamem Joshuą Heschelem, Ralphem Bunche’em i ks. Fredem Shuttlesworthem.

Dwa tygodnie wcześniej, 7 marca 1965 r., sześćset osób szło z Selmy do Montgomery, domagając się prawa do głosowania dla czarnoskórych obywateli oraz protestując przeciw morderstwu aktywisty Jimmiego Lee Jacksona. Uzbrojeni po zęby policjanci stanowi zatrzymali pochód na moście Edmunda Pettusa (nazwanego tak na cześć konfederata, senatora i przywódcy Ku Klux Klanu w Alabamie), a gdy protestujący odmówili rozejścia się, zaatakowali ich gazem, pałkami owiniętymi drutem kolczastym oraz pejczami. Rannych zostało kilkadziesiąt...

14251

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]