Reklama

Smutna rocznica dziecięcej Konwencji

Smutna rocznica dziecięcej Konwencji

18.11.2019
Czyta się kilka minut
Każde dziecko powinno wychowywać się „w atmosferze szczęścia, miłości i zrozumienia” oraz „w duchu pokoju, godności, tolerancji, wolności, równości i solidarności” – głosi preambuła Konwencji o prawach dziecka.
W

W tę środę, 20 listopada, mija trzydzieści lat od uchwalenia tego dokumentu, ratyfikowanego przez prawie wszystkie kraje na świecie (jedynym wyjątkiem są Stany Zjednoczone, które podpisały Konwencję, ale jej nie ratyfikowały).

To bardzo smutna rocznica. Ponad 500 mln dzieci, czyli prawie co czwarte dziecko na świecie, żyje w kraju ogarniętym konfliktem lub katastrofą naturalną; 28 mln musiało opuścić dom z powodu wojny; dziesiątki tysięcy zrekrutowano do grup zbrojnych, gdzie mogą pełnić funkcję nie tylko posłańców czy tragarzy, ale też żołnierzy. Zamiast wychowywać się w duchu pokoju i w atmosferze szczęścia, żyją w mroku wojny, strachu i śmierci. 262 mln dzieci nie ma dostępu do edukacji, a 75 mln przerwało ją z powodu konfliktu zbrojnego albo klęski żywiołowej.

Ponad 150 mln dzieci powyżej piątego roku życia pracuje, nierzadko w warunkach, które stanowią zagrożenie dla ich zdrowia, rozwoju i życia, a prawie 150 mln dzieci poniżej piątego roku życia jest niedożywionych. 12 mln dziewczynek rocznie jest zmuszanych do małżeństwa. Co najmniej 200 mln współczesnych kobiet i dziewcząt, w tym 44 mln dziewczynek poniżej 15. roku życia, doświadczyło okaleczenia narządów płciowych (wycięcia ich części, np. łechtaczki, lub całości i niekiedy zaszycia wejścia do pochwy). Okaleczanie narządów płciowych chłopców, zwane obrzezaniem, jest znacznie częstsze.

Jak częste jest okaleczanie dziecięcych dusz, nikt jeszcze nie bada, ale UNICEF zwraca uwagę, że obecnie jednym z największych problemów młodych ludzi – obok wymienionych powyżej i wielu innych (m.in. kryzysu klimatycznego) – są zaburzenia psychiczne, w tym depresja dzieci i młodzieży. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Inicjatorka kampanii „Kocham. Nie daję klapsów” i akcji „Książki nie do bicia”, specjalizuje się w tematyce praw dziecka. Doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie bada wizerunek dzieci w...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]