Reklama

Ładowanie...

Wyroki jak z taśmy: Aleś Bialacki dostał 10 lat kolonii karnej

12.03.2023
Czyta się kilka minut
Oprócz Laureata Pokojowego Nobla skazano też troje innych działaczy białoruskiego Centrum Praw Człowieka „Wiasna”, którego jest założycielem.
Protest w Gdańsku przeciw skazaniu Alesia Bialackiego i członków Wiasny, 2 marca 2023 r. / WOJCIECH STRÓŻYK / REPORTER
S

Sąd w Mińsku posłał do kolonii karnej także zastępcę Bialackiego, Walancina Stefanawicza (9 lat), i koordynatora kampanii „Obrońcy Praw Obywatelskich o Wolne Wybory” Uładzimira Łabkowicza (7 lat). Wyrok zaoczny ­(8 lat) usłyszał przebywający w Polsce Dzmitry ­Salauyou, działacz Wiasny. Kilka dni później skazano zaocznie liderkę opozycji Swietłanę Cichanouską (15 lat) i jej współpracownika Pawła Łatuszkę (18 lat).

– Bandycki reżim chce nas zastraszyć, aby nikt nie mówił o łamaniu praw człowieka w Białorusi – mówił „Tygodnikowi” Salauyou po skazaniu kolegów. – To także zemsta na Bialackim za to, że świat uznał jego zasługi przyznając mu Nobla.

ALEŚ BIALACKI, dziś 60-letni, otrzymał Nobla w październiku 2022 r. wraz z organizacjami z Rosji (Memoriał) i Ukrainy (Centrum Wolności Obywatelskich). Wiasna to jedna z najstarszych białoruskich organizacji praw...

5087

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]