Reklama

Argentyna: sprawiedliwość po latach

Argentyna: sprawiedliwość po latach

04.12.2017
Czyta się kilka minut
Historyczny wyrok: zakończył się proces 54 oficerów, winnych zbrodni popełnionych w czasach, gdy Argentyną rządziła wojskowa junta.
Z

Zapadło 29 wyroków dożywocia; wobec 19 osób zasądzono kary od 8 do 25 lat; sześć uniewinniono. Dowiedziono, że skazani odpowiadają za uprowadzenia, tortury i zabójstwo 789 osób, wskazanych imiennie.

Junta rządziła Argentyną w latach 1976-83 i była jedną z najkrwawszych w Ameryce Łacińskiej: w tym czasie zginęło lub zaginęło od 10 do może nawet 30 tys. osób, aktywistów opozycji. Słynne były „loty śmierci”: z helikopterów wyrzucano do rzeki Río de la Plata lub do oceanu żywych więźniów, którym uprzednio podano środki odurzające.

Rozliczenia z dyktaturą w Argentynie nabrały przyspieszenia po 2005 r., gdy Sąd Najwyższy zniósł ustawy amnestyjne, chroniące sprawców. Zakończony teraz proces trwał pięć lat i był jak dotąd największym: wśród skazanych są ludzie, którzy byli symbolami okrucieństwa junty. ©℗
Na podst. NZZ, FAZ

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]