Reklama

Ładowanie...

Argentyna: sprawiedliwość po latach

Argentyna: sprawiedliwość po latach

04.12.2017
Czyta się kilka minut
Historyczny wyrok: zakończył się proces 54 oficerów, winnych zbrodni popełnionych w czasach, gdy Argentyną rządziła wojskowa junta.
Z

Zapadło 29 wyroków dożywocia; wobec 19 osób zasądzono kary od 8 do 25 lat; sześć uniewinniono. Dowiedziono, że skazani odpowiadają za uprowadzenia, tortury i zabójstwo 789 osób, wskazanych imiennie.

Junta rządziła Argentyną w latach 1976-83 i była jedną z najkrwawszych w Ameryce Łacińskiej: w tym czasie zginęło lub zaginęło od 10 do może nawet 30 tys. osób, aktywistów opozycji. Słynne były „loty śmierci”: z helikopterów wyrzucano do rzeki Río de la Plata lub do oceanu żywych więźniów, którym uprzednio podano środki odurzające.

Rozliczenia z dyktaturą w Argentynie nabrały przyspieszenia po 2005 r., gdy Sąd Najwyższy zniósł ustawy amnestyjne, chroniące sprawców. Zakończony teraz proces trwał pięć lat i był jak dotąd największym: wśród skazanych są ludzie, którzy byli symbolami okrucieństwa junty. ©℗
Na podst. NZZ, FAZ

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]