Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Pożegnania
Artykuły na ten temat
Osoba z wyjątkowością. Nie żyje Maria Reimann
Anna Golus
Miała opowiedzieć nam o swoich najnowszych badaniach po powrocie z wakacji. Już nigdy z nikim nie podzieli się swoją wiedzą, mądrością, wrażliwością i…
Złote miasto Milana Kundery
Marek Bieńczyk
„Żart to podstawowa kategoria ujmująca nasze istnienie” – powtarzał. Poważna niepowaga powieści miała uderzać w każdą szczelną powagę. Czyli prawie w każdego…
Zmarł Paweł Śpiewak
MaM
Był profesorem socjologii i historykiem idei. Dla „Tygodnika” przez wiele lat poza publicystyką społeczną i polityczną pisał rozważania na temat Tory.…
Ambasador antyku. Zmarł prof. Aleksander Krawczuk
Marek Rabij
Starożytność była dla niego światem bohaterów, poezji i sztuki, pasji i piękna. Chyba wyczuwał, że tylko taka opowieść może być do czegoś przydatna dwa tysiące…
Pogrzeb Benedykta XVI
Artur Sporniak
Pożegnanie papieża emeryta przypominało pogrzeb Jana Pawła II: identyczna prosta, cyprysowa trumna, spoczywająca w tym samym miejscu placu św. Piotra, te same…
Zmarł Benedykt XVI
Edward Augustyn
Wydawało mu się, że może być jednocześnie subtelnym teologiem i obdarzonym wielką władzą urzędnikiem Kościoła. To przekonanie stało się przyczyną wielu…
Obrońca księdza Jerzego Popiełuszki
Piotr Litka
Zmarł przed Wielkanocą. Miał 81 lat. Był kościelnym aniołem stróżem ks. Jerzego Popiełuszki, a po jego śmierci walczył o pamięć o nim. Między innymi z kard.…
Nauczyciel pokoju
Piotr Sikora
Był obok Dalajlamy najbardziej znanym i inspirującym mistrzem buddyjskim na świecie. Zmarł wietnamski mnich Thích Nhất Hạnh.
Dobre role. Pożegnanie Barbary Krafftówny
MOch
Aktorka zmarła 23 stycznia w wieku 93 lat.
Szczęście zmywania i pokój na świecie
Piotr Sikora
POŻEGNANIE | W sobotę 22 stycznia, tuż po północy, w wieku 95 lat umarł Thích Nhất Hạnh. Po Dalajlamie najbardziej znany nauczyciel buddyjski na świecie.
Siła spokoju
Michał Okoński
W krakowskim szpitalu zmarł Artur Strzelecki. Przez więcej niż pół życia był jednym z filarów „Tygodnika Powszechnego”.
Maratończyk idei
Anna Łabuszewska
Wolność jednostki nawet w warunkach zniewolenia, głoszenie słowa nieskrępowanego nakazami i zakazami opresyjnego reżimu, człowiek i jego prawa na pierwszym…
Nie żyje Paweł Szwed
Marek Bieńczyk
Zamienił tych kilka pokoi swojego wydawnictwa w dom dla pisarzy. Szczęśliwą wysepkę w mieście.
Płomień, wysoki, jasny
Edward Hirsch
Wysiadł z samolotu w Houston, z czerwonym szalikiem na szyi, migreną oraz słownikiem niemiecko-angielskim pod pachą. Był bardzo uprzejmy, ale zmęczony i…
Chick Corea: brzmienie na lata
Jan Błaszczak
Był skazany na jazz od dziecka. Jego ojciec przewodził dixielandowej grupie, a w Ameryce zaczynała się właśnie moda na bebop. Jako kilkulatek Chick Corea grał…
Wyspy żegnają kapitana Toma
Patrycja Bukalska
Brytyjski weteran II wojny światowej Tom Moore zmarł 2 lutego w wieku 100 lat. Kapitan Tom – jak go nazwano – stał się sławny wiosną 2020 r., gdy zebrał dla…
Odszedł ewangelizator
ASk
Mnich z Tyńca
Maciej Müller
28 grudnia zmarł w szpitalu benedyktyn o. Włodzimierz Zatorski, kaznodzieja, autor kilkudziesięciu książek na temat Biblii i modlitwy.
Piękny umysł
Mateusz Hohol
14 listopada zmarł prof. Piotr Francuz, wieloletni wykładowca KUL, jeden z najbardziej oryginalnych i wszechstronnych polskich badaczy umysłu. Zachorował na…
Coś między nami
Wojciech Bonowicz
Łączyło nas mnóstwo rzeczy niewypowiedzianych. Chociaż lubiłem jej słuchać, bo mówiła całymi akapitami, starannie zbudowanymi, a tak to już prawie nikt nie…
Życie spełnione
Andrzej Brzeziecki
,
Artur Sporniak
Była świetną publicystką, angażowała się w politykę, nade wszystko była jednak specjalistką od spraw ludzkich.
Są wśród nas
Józefa Hennelowa
W kręgu moich świętych pozostają zmarli, których nigdy nie pytałam o to, czy podzielają moją wiarę, ale którzy w praktyce uczyli mnie, jak się służy…
Czarny Anioł choć białoskrzydły
Dorota Kozińska
Ewa Demarczyk nie była bezwolnym narzędziem w rękach kompozytorów i aranżerów. Konsekwentnie tworzyła teatr własny i osobny – jednej śpiewającej aktorki. Kiedy…
Rozsądny romantyk
Michał Okoński
W wieku 79 lat zmarł Henryk Wujec. Wieloletni działacz opozycji demokratycznej w PRL. Jeden z bohaterów naszej wolności. I piękny człowiek.
Mistrz osobowości
Edward Nęcka
W nocy z 3 na 4 sierpnia zmarł prof. Jan Strelau – najczęściej cytowany polski psycholog, znany z badań nad temperamentem. Miał 89 lat.
Uniwersytet i miasto
Tomasz Bilczewski
Wieloletni rektor najstarszej polskiej uczelni, Franciszek Ziejka przypominał, że od kondycji świata akademickiego zależą losy przyszłych obywateli Europy.
Złota legenda
Anna Czabanowska-Wróbel
Franciszek Ziejka nie tylko badał zjawiska literackie, ale ukazywał to, co najistotniejsze dla naszej tożsamości.
Po śmierci kard. Zenona Grocholewskiego
MaM
W Rzymie zmarł jeden z siedmiu polskich kardynałów, emerytowany prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego.
Nie żyje Adam Wodnicki
GJ
Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł w Krakowie Adam Wodnicki, wybitny historyk sztuki, pisarz i tłumacz z języka francuskiego. Przez lata pracował w…
Heretyk ortodoksyjny
Józef Majewski
Chodził po krawędzi. Sprawiał, że pytania człowieka stawały się pytaniami teologii. Zmarł ks. Wacław Hryniewicz.
Ostatnia strona Pilcha
Michał Okoński
Zawdzięczamy mu nie tylko teksty, które weszły do kanonu polskiej felietonistyki, i nie tylko niezrównane portrety najważniejszych postaci naszego środowiska.
Ze statku głupców wysiadłem
Ryszard Koziołek
Był pisarzem totalnym, nadobecnym, sytym sukcesów, nagród i skandali. Wiódł życie idealne dla biografii, obfitujące w samotność i cierpienie.
Jerzy Pilch nie żyje
Redakcja
Z wielkim żalem zawiadamiamy o śmierci Jerzego Pilcha, pisarza, przyjaciela i jednego z najświetniejszych felietonistów w dziejach „Tygodnika Powszechnego”.
Uśmiech Jerzego Skąpskiego(1933–2020)
Tomasz Fiałkowski
Jego witraże oglądać można od Zakopanego przez Warszawę i Białystok po Gdynię. Także w Krakowie: w bieńczyckiej Arce, w kaplicy Hospicjum św. Łazarza, w…
Elegia na śmierć Orfeusza
Dorota Kozińska
W muzyce zawsze mu było za ciasno.
Nie żyje „neutronowy Jack”
Marek Rabij
Przyznając mu w 1999 r. tytuł „menedżera stulecia” magazyn „Fortune”, jeden z czołowych hagiografów Wall Street, pisał, że jego styl zarządzania polegał na „…
Dyrektor i pięciu kardynałów
Ks. Michał Heller
Jan Paweł I rządził Kościołem przez miesiąc i dwa dni. Jak mówi się w Obserwatorium Watykańskim, zdążył dokonać tylko jednego wielkiego dzieła: mianował…
Geniusz bez doktoratu
Tomasz Miller
W wieku 96 lat zmarł Freeman Dyson, wymykający się schematom i klasyfikacjom wszechstronny uczony, którego naukowe wizjonerstwo graniczyło z fantastyką.
Niedoszły astronauta
Artur Sporniak
Zmarł George V. Coyne, jezuita, astrofizyk, w latach 1978–2006 dyrektor Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego – niezwykle zasłużony dla dialogu nauki i…
Na śmierć konserwatysty
Dorota Kozińska
Głosił potrzebę odnowienia idei wspólnoty zgodnie z naturą, w odwiecznym rytmie płodzenia, podtrzymywania życia i umierania. Podkreślał rolę przeżycia…
„W moim poduszkowcu...”, czyli na śmierć Terry’ego Jonesa
Marek Rabij
Bywał dystyngowaną damą i statecznym dżentelmenem w meloniku. Nie wiem jak Wam, ale mnie będzie brakować zmarłego właśnie członka grupy Monty Python.
Uważność
Adam Zagajewski
Odszedł Stanisław Kasprzysiak.
Biskup, który pozostał sobą
Ks. Adam Boniecki
O „wyniesieniu do godności” nie marzył. Ksiądz Bronisław Dembowski z Piwnej i tak był instytucją.
Żyć jak Gapiszon
Wojciech Bonowicz
Kiedyś Joasia Rusinek powiedziała mi, że wyglądam, jakby narysował mnie Bohdan Butenko. To największy komplement, jaki usłyszałem w życiu.
Kosmiczny malarz
Wojciech Brzeziński
„Co on robi? Dlaczego zachowuje się jak młodociany chuligan? Wszyscy inni potrafią wysiedzieć wewnątrz kapsuły, co on robi, wyłażąc na zewnątrz?” – krzyczał…
Powrót do gwiazd
Wojciech Brzeziński
Zmarły w tym tygodniu Aleksiej Leonow był jednym z ostatnich astronautów i kosmonautów pierwszego pokolenia. I pierwszym człowiekiem, który odbył kosmiczny…
Żal Karela Gotta
Patrycja Bukalska
„Słowik z Pragi”, „Sinatra Wschodu”, czyli Karel Gott, zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 80 lat.
Kornel, zawsze przeciw
Andrzej Stankiewicz
Był przeciwko komunistom, przeciwko umiarkowanym nurtom w Solidarności, przeciwko Okrągłemu Stołowi, przeciwko III RP, a i państwo PiS potrafił ostro…
Stronicowanie
Bieżąca strona
1
Page
2
Page
3
Page
4
Następna strona
Następna strona ›
Ostatnia strona
Koniec »