Reklama

Ładowanie...

Pogrzeb Benedykta XVI

05.01.2023
Czyta się kilka minut
Pożegnanie papieża emeryta przypominało pogrzeb Jana Pawła II: identyczna prosta, cyprysowa trumna, spoczywająca w tym samym miejscu placu św. Piotra, te same okrzyki „santo subito”.
Fot. Antonio Calanni/Associated Press/East News
B

Benedykcie, wierny przyjacielu Oblubieńca, niech twoja radość będzie doskonała, gdy będziesz słyszał ostatecznie i na zawsze Jego głos!” – żegnał Franciszek papieża seniora 5 stycznia podczas mszy pogrzebowej na placu św. Piotra. W homilii powiedział, że jak kobiety z Ewangelii przy grobie Jezusa, „jesteśmy tutaj z wonnościami wdzięczności i namaszczeniem nadziei”, aby „jeszcze raz okazać” miłość Benedyktowi XVI. To były jedyne uwagi nawiązujące wprost do Benedykta – w całości papież homilię poświęcił komentowaniu ostatnich słów Jezusa na krzyżu: „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego”. Być może chciał przynajmniej w ten sposób uczynić zadość życzeniu Benedykta XVI, by jego obrzędy pogrzebowe miały skromną formę.

100 tysięcy wiernych

Mszę koncelebrowało pod przewodnictwem Franciszka 120 kardynałów z dziekanem Kolegium Kardynalskiego kard. Giovannim Battistą Re...

7052

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/benedykt-xvi

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]