Reklama

Ładowanie...

Pogrzeb Benedykta XVI

05.01.2023
Czyta się kilka minut
Pożegnanie papieża emeryta przypominało pogrzeb Jana Pawła II: identyczna prosta, cyprysowa trumna, spoczywająca w tym samym miejscu placu św. Piotra, te same okrzyki „santo subito”.
Fot. Antonio Calanni/Associated Press/East News
B

Benedykcie, wierny przyjacielu Oblubieńca, niech twoja radość będzie doskonała, gdy będziesz słyszał ostatecznie i na zawsze Jego głos!” – żegnał Franciszek papieża seniora 5 stycznia podczas mszy pogrzebowej na placu św. Piotra. W homilii powiedział, że jak kobiety z Ewangelii przy grobie Jezusa, „jesteśmy tutaj z wonnościami wdzięczności i namaszczeniem nadziei”, aby „jeszcze raz okazać” miłość Benedyktowi XVI. To były jedyne uwagi nawiązujące wprost do Benedykta – w całości papież homilię poświęcił komentowaniu ostatnich słów Jezusa na krzyżu: „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego”. Być może chciał przynajmniej w ten sposób uczynić zadość życzeniu Benedykta XVI, by jego obrzędy pogrzebowe miały skromną formę.

100 tysięcy wiernych

Mszę koncelebrowało pod przewodnictwem Franciszka 120 kardynałów z dziekanem Kolegium Kardynalskiego kard. Giovannim Battistą Re...

7052

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/benedykt-xvi

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]