Reklama

Po śmierci kard. Zenona Grocholewskiego

Po śmierci kard. Zenona Grocholewskiego

17.07.2020
Czyta się kilka minut
W Rzymie zmarł jeden z siedmiu polskich kardynałów, emerytowany prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego.
Kard. Zenon Grocholewski podczas pielgrzymki Rodzin Radia Maryja na Jasną Górę, 2018 r. / For. Karol Porwich / East News
U

Urodził się w 1939 r., święcenia kapłańskie przyjął w wieku 24 lat, a już w 1966 r. wyjechał do Rzymu, studiować prawo kanoniczne. Karierę kościelną związał z Najwyższym Trybunałem Sygnatury Apostolskiej (kościelnym sądem najwyższym), w 1998 r. został jej prefektem. Rok później Jan Paweł II powierzył mu urząd prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego. W 1982 r. został biskupem, w 1991 r. arcybiskupem, w 1999 r. kardynałem. 

Jego kongregacji podlegały szkoły i uniwersytety katolickie na całym świecie, a także (do 2013 r.) seminaria. W 2005 r. dykasteria kard. Grocholewskiego opublikowała instrukcję stwierdzającą, że udzielanie święceń homoseksualistom jest niedopuszczalne. Argumentowano, że „osoby takie (...) znajdują się w sytuacji, która zasadniczo uniemożliwia im poprawną relację do mężczyzn i kobiet”. Trzy lata później Kongregacja wydała dokument dotyczący wykorzystania w formacji seminaryjnej narzędzi psychologicznych. Podczas jego prezentacji kard. Grocholewski powiedział, że według niego homoseksualizm, nawet niepraktykowany, to „dewiacja, nieregularność i rana”, która uniemożliwia pełnienie posługi, ponieważ „częścią natury kapłaństwa jest duchowe ojcostwo wobec wiernych. A nawet wstrzemięźliwi seksualnie homoseksualiści są do tego niezdolni”. 

Na emeryturę kard. Grocholewski przeszedł w 2015 r.

Papież Franciszek w telegramie kondolencyjnym wysłanym do brata zmarłego, podkreślił zaangażowanie akademickie kardynała „jako uznanego profesora prawa kanonicznego oraz autora wielu prac naukowych”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

ale do doktryny przyczynił się w sposób obrzydliwy, koniec kropka.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]