Reklama

Nie żyje Adam Wodnicki

Nie żyje Adam Wodnicki

09.06.2020
Czyta się kilka minut
Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł w Krakowie Adam Wodnicki, wybitny historyk sztuki, pisarz i tłumacz z języka francuskiego. Przez lata pracował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych jako pedagog, a także jej dziekan i prorektor.
Fot. GRAŻYNA MAKARA
P

Przełożył m. in. dzieła wszystkie Saint-John Perse’a, Yves’a Bonnefoya, wybrane dzieła Edmonda Jabèsa, Juliena Gracqa i Simone Weil. Był mistrzem polskiego eseju.

Na jego dorobek pisarski składają się następujące książki: „Notatki z Prowansji” (2011), „Obrazki z krainy d’Oc” (2012), „Arelate. Obrazki z niemiejsca” (2013), „Tryptyk oksytański” (2014), „Anamnezy” (2015), „Lekcja łaciny” (2016), „Tezeusz K.” (2019), „Duende. Notatki nieskładne” (2019), „Contrapunctus” (2020). 

Swoje książki publikował w Wydawnictwie Austeria, którego środowisko intelektualne współtworzył. Jego ukochanym miejscem na ziemi była Prowansja, którą odwiedzał nie tylko fizycznie, ale również literacko, poświęcając jej wiele uwagi w swoich tekstach. Miał 89 lat.


Adam Wodnicki: Gdyby jakiś łaskawy lucyfer podsunął mi cyrograf, oferując powtórną młodość, odpowiedziałbym: dobrze, ale nie wcześniej niż po czterdziestce. Dopiero wtedy jest czas, gdy zaczyna się już rozumieć pewne mechanizmy działania świata – a także siebie. 


 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]