Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 10/2004
Data wydania:
07.03.2004
Numer wydania:
10
Rok wydania:
2004
Obraz tygodnia
Kronika religijna
Stolica Apostolska
Na skróty
“Nigdy nie wyrzeknę się stworzenia nowej poezji. Przeżyłem koniec jednego ze światów - świata, w którym żyłem jako dziecko i młodzieniec. Na moich oczach…
Obraz tygodnia
Jan Paweł II ustanowił dwie nowe diecezje: bydgoską (objął ją dotychczasowy wrocławski biskup pomocniczy Jan Tyrawa) i świdnicką (nowym biskupem został ks.…
Komentarze
Triumf króla
Anita Piotrowska
Tegoroczne Oscary to zwycięstwo kina iluzji i rzemieślniczej sprawności. Każdy, kto widział film Petera Jacksona, wie, że w dzisiejszym zamerykanizowanym kinie…
Krach coraz bliżej?
Anna Mateja
W specjalistycznym szpitalu im. Ludwika Rydygiera w Krakowie (jednym z najważniejszych na południu kraju) pracuje około 1700 osób. Pacjentów jest blisko 850.…
Wydoić bogatego
Krzysztof Burnetko
Dla Krakowa to najgorsza wiadomość od 5 lat: kluczowa dla rozwoju miasta inwestycja - zagospodarowanie straszących zarówno miejscowych, jak i turystów okolic…
Temat Tygodnika
Tak nie było
Geza Vermes
Mel Gibson wierzy, że jego pełen przemocy film jest właściwym i wiernym przedstawieniem ukrzyżowania Jezusa. Mówi nawet, że Pasja została wyreżyserowana przez…
Największa historia świata
Anita Piotrowska
To właśnie za sprawą kina, uchodzącego w końcu za rozrywkę plebejską, Jezus stał się częścią kultury masowej, na równi z mitologicznymi herosami czy znanymi…
"Pasja" - debata
Film Gibsona podzielił światową opinię publiczną na długo przed premierą. Wiele mówiono zwłaszcza o jego antysemityzmie i okrucieństwie. Być może jedno z…
Tak właśnie było
Czy po obejrzeniu Pasji stałem się lepszym chrześcijaninem? Z pewnością nie. Ale przeżywałem film jako chrześcijanin, stąd utożsamienie z cierpiącym na ekranie…
Ciężar krzyża
Joanna Petry Mroczkowska
Pasja nie została zrobiona z myślą o krytykach, została zrobiona dla widzów. W tym leży ogromna siła, która niepokoi jednych i cieszy drugich. Siła…
Bokser kontra piąty Ewangelista
Marek Zając
Wielu opuszczało kina ze łzami w oczach. Napięcia nie wytrzymała 56-letnia Peggy Scott. Dostała ataku serca, gdy na ekranie ręka Gibsona przybiła do krzyża…
Kaganek się tli
Henryk Samsonowicz
Odpowiedź na pytanie, czy Polska jest krajem ludzi uczących się, wydaje się oczywista.
Czytania
Wojna i kobiety
Elżbieta Adamiak
Choć wojna uchodzi za sprawę mężczyzn, ma bolesne konsekwencje dla wszystkich. Jest tak w obecnie prowadzonych wojnach, było tak w starożytności, o czym mówi m…
Znieczulenie czy ucieczka?
Paweł Kozacki OP
Mam znajomego, który, gdy tylko coś jest nie po jego myśli, natychmiast odczuwa zmęczenie i odmawia dalszej rozmowy. Czasem rzeczywiście zasypia. Wycofuje się…
Czytania liturgiczne
22-29 II
Kraj i świat
Protest Romów, szok Słowaków
Patrycja Bukalska
Zszokowani Słowacy zobaczyli, jak pierwszy raz od powstania ich państwa w 1993 r. policja stanęła naprzeciw własnych obywateli. Zrozpaczeni Romowie, którzy po…
W Dobrej Voli, daleko od Gadziów
Marek Grocholski
Kilka dni trwały zamieszki cygańskie na wschodzie kraju. Policja aresztowała 182 osoby oskarżone o chuligaństwo, rozbój i kradzieże. Straty oszacowano na 847…
Korona na czubku piramidy
Anna Łabuszewska
Wybory prezydenckie w Rosji w drugą niedzielę marca pozostaną wyborami wyłącznie z nazwy. Faktycznie staną się plebiscytem popularności Władimira Putina.…
Zmiana na pokaz
Roman Graczyk
Rozpoczęły się starania o wprowadzenie jednomandatowych okręgów w wyborach do Senatu. Wzmocnienie partii akurat tam nie jest nam jednak do niczego potrzebne.…
Rodzina na rynku
Politycy muszą zrozumieć, że wspieranie rodziny to nie wydatek, ale długoterminowa inwestycja. Aby ją docenić, rządy muszą jednak myśleć w kategoriach miejsca…
Steinbach kontra krytycy
Joachim Trenkner
Erika Steinbach nie pojawiła się na rozprawie we własnej sprawie. Szkoda. Bo przynajmniej miejsce, w którym rozpatrywano jej skargę przeciw dziennikarce…
"Niektórzy nie pojęli historycznej lekcji"
---ramka 324711|prawo|1---- Panie Profesorze, czy nadszedł już czas przebaczenia?
Wiara
Kartki z Rahnera
Rahner, który zapisał na temat Pana Boga więcej stronic niż niejeden jest w stanie przez całe życie przeczytać, zawsze podkreślał, że ostatecznie Bóg jest…
Reforma na finiszu
Marek Zając
25 marca powstaną dwie nowe diecezje, bydgoska i świdnicka, natomiast archidiecezja łódzka zostanie podniesiona do rangi metropolii - zdecydował Jan Paweł II,…
Popiół i zmiana
Jarosław Borowiec
Tegoroczny Popielec miał dla Kościoła w Polsce wymiar szczególny: w tym dniu weszły w życie nowe przepisy liturgiczne, zawarte w polskim tłumaczeniu Ogólnego…
Nawróćcie się!
Ks. Jan Kracik
Nawoływanie to ma mnóstwo obiegowych odpowiedników: Opamiętajcie się!, Przestań!, Niech przeproszą!. Wspólną cechą tych niezwykle rozpowszechnionych apeli jest…
Pieczęć przynależności
O. Mirosław Pilśniak OP
Ukrzyżowany Chrystus wydaje się być znakiem zbyt trudnym do przyjęcia. Dzieje się tak dlatego, że Bóg pragnie nawiązać z człowiekiem intymną więź, relację…
Snopek na wietrze
JAROSŁAW MAKOWSKI: - Nasz Bóg jest Bogiem zazdrosnym, czytamy w Biblii. Jednocześnie wiemy, że zazdrość to jeden z grzechów głównych. Czy zatem Bóg jest…
Raport o skali zła
Józef Majewski
W ciągu ostatnich 52 lat w USA o seksualne nadużycia wobec dzieci i młodzieży oskarżono 4392 katolickich duchownych (księży, diakonów, ale też biskupów), czyli…
Karol III, też wielki
Jan Turnau
W sanktuarium świętokrzyskim odbyło się szóste już spotkanie ekumeniczne, organizowane zawsze w ostatnią sobotę lutego przez oddanego tej sprawie tamtejszego…
Kultura
Opera, czyli poezja i miłość
Tomasz Cyz
1. Na otwarcie przybrana w fioletowy kostium Tytania strzela do ubranego w bordowy kubrak Oberona. Pomiędzy nimi, na wielkim stole, siedzi Puk, złośliwy…
Utopia to nie ideologia
Kultura rosyjska, przynajmniej od czasów Piotra Wielkiego, oscylowała, poszukując swego miejsca między Wschodem a Zachodem. To napięcie widać u Malewicza. Ale…
Born to buy
Joanna Olech
Nasze dzieci są łatwą zdobyczą, wymarzonym adresatem reklam: są bezbronne, łatwowierne, bezkrytyczne...
Małe szkice
Michał Głowiński
W pensjonacie
"Wierszarz staropolski"
Pisał Stefan George, wybitny niemiecki symbolista (przekład Jarosława Iwaszkiewicza):(...) Za samo istnienieZbliżam się z dziękiem. Wzniosłość twojaPotwierdza…
Felietony
Promowani i nieobecni
Józefa Hennelowa
W jakim my kraju żyjemy! - woła z oburzeniem dobrze ubrany narciarz w sile wieku, którego właśnie goprowcy zdjęli z unieruchomionej kolejki krzesełkowej w…
Maraton
Stanisław Lem
Młoda literatura wygląda trochę tak, jakby została postawiona do kąta, daje się w niej zauważyć poczucie społecznej marginalizacji. To nie znaczy, że młodzi…
Straszny Kapitan
Czesław Miłosz
Na dalekich wyspach Fidżi albo Hawaj, / Na Samoa albo Isle de Cook, / Mieszkał straszny kapitan Papawaj, / Gryzł orzechy i Murzynów tłukł...
Większość bezradna wobec mniejszości
Marcin Król
Rozważania na temat praw mniejszości i praw człowieka stanowią jeden z głównych wątków współczesności. Właściwie w świecie zachodnim panuje zgoda co do tego,…
Dyskusje i rozmowy
Andrzej Dobosz
Chcąc przypomnieć sobie jakieś szczegóły, sięgnąłem po wydaną w roku 1963 w Bibliotece “Kultury" książeczkę Witolda Jedlickiego “Klub Krzywego Koła…
Kropla, absurd, przeczucie
Ewa Szumańska
Obserwuję reakcje różnych moich przyjaciół i znajomych na zamieszczony w Tygodniku tekst księdza Wacława Hryniewicza Trzecia droga nadziei (TP nr 4, styczeń…
Przegląd prasy
Haiti: państwo w rozpadzie
To miał być demokratyczny eksperyment: w 1990 r. w pierwszych w historii kraju demokratycznych wyborach prezydentem Haiti został Jean Bertrand Aristide. Były…
Archiwum Ringelbluma
“Na ten moment, kiedy Niemcy wyjdą, szykujcie się koniecznie na samoobronę przed polskim motłochem" - ostrzegała swoich żydowskich rozmówców I.A. (…
Tygodnik Czytelników
To śpiewali akowcy
Z zainteresowaniem przeczytałem felieton Czesława Miłosza “To słynne U.S.A." (“TP" nr 6/04), w którym opisuje, jak to w kilka tygodni po zajęciu…
Tak popierano PSL
Lektura felietonu Czesława Miłosza “To słynne U.S.A." przypomniała mi, że spotkałem się z podobnym zjawiskiem, choć w innych okolicznościach. Działo się…
Glosy do "Pióra"
Dwie glosy do “Spiżarni literackiej" Czesława Miłosza pt. “Pióro" (“TP" nr 8/04).
List o bohaterach
Z przyjemnością przeczytaliśmy artykuł “Berlin za Warszawę", autorstwa Małgorzaty Nocuń, Wojciecha Pięciaka i Tomasza Potkaja (“TP" nr 7/04). Warto…
Antyjudaizm niezamierzony
Lektura Biblii jest znakiem wiary żywej. Pomocą w zrozumieniu tekstu mają być nagłówki umieszczane przez wydawców Pisma św. na początku perykopy. Czytając…
Liczę na Waszą pomoc
Jestem 26-letnim mieszkańcem Torunia, który 13 sierpnia 2002 r. w wypadku komunikacyjnym doznał urazu kręgosłupa i rdzenia kręgowego. Większość czasu od…
Listy w obronie Gabrieli Lesser
Skubiszewski się przyłącza