Reklama

Ładowanie...

Zmiana na pokaz

07.03.2004
Czyta się kilka minut
Rozpoczęły się starania o wprowadzenie jednomandatowych okręgów w wyborach do Senatu. Wzmocnienie partii akurat tam nie jest nam jednak do niczego potrzebne. Szkoda, że zapędów reformatorskich politycy nie skierowali na Sejm. Może powstałaby ordynacja ułatwiająca tworzenie stabilnej większości dla przyszłego rządu.
A

Aleksander Kwaśniewski skierował do Sejmu projekt nowelizacji ordynacji wyborczej, zakładającej wybór senatorów w okręgach jednomandatowych. Według prezydenta, zmiana pozwoli lepiej wyrażać lokalne interesy i bardziej zwiąże senatora z reprezentowanym obszarem. Tylko czy jest to tak ważne dla Senatu?

Parlament jest kluczowym elementem demokracji przedstawicielskiej. Jego izby mają reprezentować wyborców. Zmniejszenie ich reprezentatywności musi zgadzać się z rolą danej izby w systemie. Jeśli sprawuje ona polityczną kontrolę nad rządem, osłabienie reprezentatywności może być ceną, którą warto płacić za np. łatwość tworzenia większości. W Polsce kontrolerem rządu jest jednak Sejm (tam głosowane są wota zaufania i nieufności). Senat zaś jest izbą, dbającą o poziom legislacji.

Okręgi jednomandatowe jeszcze bardziej osłabią reprezentatywność Senatu...

5709

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]