Reklama

Ładowanie...

"Niektórzy nie pojęli historycznej lekcji"

07.03.2004
Czyta się kilka minut
---ramka 324711|prawo|1---- Panie Profesorze, czy nadszedł już czas przebaczenia?
-

- Uważam, że nigdy nie można wybaczyć tej gigantycznej, niesprawiedliwej krzywdy, jaką naziści wyrządzili innym narodom. Biorąc pod uwagę rozmiar tych zbrodni myślę, że Niemcy otrzymały bezcenny dar od współczesnej cywilizacji, tj. przyzwolenie na powrót do kulturalnego świata. Wielu Niemców, uczciwych i mądrych ludzi, takich jak np. Konrad Adenauer czy Willi Brandt, wielu poetów, pisarzy i niemała część zwykłego społeczeństwa zrozumieli, że ta szansa powrotu jest związana z dalszym ciągiem odpowiedzialności - i moralnej, i politycznej. Oni zrozumieli, że wojna zmienia granice i tym samym doprowadza do tragedii i krzywdy niewinnych ludzi, którzy nie mieli najmniejszego wpływu na decyzje podejmowane przez swój rząd.

Każdy powrót do dyskusji o kształcie granic po II wojnie światowej i każdorazowe podgrzewanie tego tematu nie służy niczemu dobremu. Przeciwnie,...

4644

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]