Reklama

Maraton

Maraton

07.03.2004
Czyta się kilka minut
Młoda literatura wygląda trochę tak, jakby została postawiona do kąta, daje się w niej zauważyć poczucie społecznej marginalizacji. To nie znaczy, że młodzi użalają się nad sobą; znać jednak przyciszenie.
P

Po poprzednim felietonie pan Paweł Dunin-Wąsowicz przysłał mi paczkę z siedmioma tomikami poetyckimi wydanymi przez oficynę Lampa i Iskra Boża, aby mnie przekonać, że nie zginęła jeszcze poezja stojąca na rymach. Jestem mu za to wdzięczny, lektura była pocieszająca, widać, że nie wszystkie młode wiersze poskładane są z rozsypanych białym trybem słowników. Szczególnie zainteresował mnie dwoma tomikami reprezentowany Tomasz Różycki i ucieszyłem się, że już go tłumaczono na obce języki.

Dunin-Wąsowicz napisał mi, że są to autorzy całkiem niestarzy, trzydziestoparoletni; kiedy przed laty debiutowałem wierszami w “Tygodniku", ledwie przekroczyłem dwudziestkę, a dla dwudziestolatka trzydziestoparolatek wydaje się już prawie starszym panem. Znacznie ważniejsza jest jednak inna różnica, która dotyczy i słabszych, i silniejszych w piórze poetów. Za okupacji pokolenie...

8989

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]