Reklama

Karol III, też wielki

Karol III, też wielki

07.03.2004
Czyta się kilka minut
W sanktuarium świętokrzyskim odbyło się szóste już spotkanie ekumeniczne, organizowane zawsze w ostatnią sobotę lutego przez oddanego tej sprawie tamtejszego oblata, o. Karola Lipińskiego. Nabożeństwo ekumeniczne prowadził duchowny metodystyczny z Kielc ks. Janusz Daszuta, o męce i śmierci Chrystusa w związku z filmem “Pasja" mówił katolicki biblista i ekumenista ks. Michał Czajkowski, była też religijna pantomina w wykonaniu zespołu międzywyznaniowego oraz koncert pieśni prawosławnych w wykonaniu chóru pod dyrekcją Jacka Dziubla (katolika, a jakże). Był katolicki biskup pomocniczy sandomierski Marian Zimałek, był duchowny mariawicki, zielonoświątkowy...
E

Ekumenizm należy już u nas, w Kościele rzymskokatolickim i w wielu innych, do swoistej poprawności kościelnej: raczej nie wypada publicznie atakować innych chrześcijan, trzeba co jakiś czas, głównie w styczniu, zrobić jakąś wspólną modlitwę czy dyskusję. Są ludzie, którzy się tym zajmują z racji swoich funkcji i z podszeptu sumienia. Działają jednak głównie w większych miastach, gdzie są kościelne władze i uczelnie, gdzie też łatwiej o różne nowości.

Wciąż jednak mało jest chrześcijan przejętych sprawą Jedności w zwykłych polskich parafiach, zborach, klasztorach. Do tych nielicznych należy właśnie ojciec Lipiński. Zdalnie kieruje majowymi spotkaniami ekumenicznymi w Kodniu nad Bugiem, gdzie kiedyś był przełożonym klasztoru ojców oblatów, ale tego mu mało: sięgamy podobnymi modlitwami do nieba także ze świętokrzyskiego szczytu.

Mamy trzech...

1119

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]