Reklama

Ładowanie...

Wojna i kobiety

07.03.2004
Czyta się kilka minut
Choć wojna uchodzi za sprawę mężczyzn, ma bolesne konsekwencje dla wszystkich. Jest tak w obecnie prowadzonych wojnach, było tak w starożytności, o czym mówi m.in. Księga Jeremiasza. Kobiety pojawiają się tam zarówno w przestrogach proroka, jak i późniejszych opisach spełnienia słowa Jahwe. Wojna oznacza dla kobiet utratę mężów i ojców - “ich niewiasty niech będą osierocone i owdowiałe!" (Jr 18, 21) - a w następstwie brak środków do życia (kobiety nie mogły dziedziczyć) i bycie zdanym na łaskę krewnych (49, 11).
G

Gwałty należały do regularnych form prowadzenia wojny: “niewiasty ich wydam obcym (...) - wyrok Jahwe" (8, 10. 12); “niech krzyk się rozlega z ich domów, gdy nagle hordę na nich sprowadzisz" (18, 22). Kobiety, tak samo jak mężczyźni, były uprowadzane i brane w niewolę: “Bo będą pojmani: zarówno mąż, jak i żona (...). Domy ich będą własnością obcych, wraz z nimi pola, niewiasty" (6, 11n); “Wszystkie twoje niewiasty i twoi synowie będą uprowadzeni do Chaldejczyków..." (38, 23; por. w. 22; 41, 10; 43, 6). Zubożenie społeczeństwa, może najłagodniejszy ze skutków wojny, oczywiście też było udziałem kobiet: “Natomiast biednych spośród ludu, którzy w ogóle nic nie posiadali, Nebuzaradan, dowódca gwardii przybocznej, pozostawił w ziemi judzkiej, nadając im równocześnie ziemię i rolę" (39, 10).

Podczas wojny szczególną rolę pełnią kobiety wykonujące zawód płaczki....

4623

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]