Reklama

Ładowanie...

Bokser kontra piąty Ewangelista

07.03.2004
Czyta się kilka minut
Wielu opuszczało kina ze łzami w oczach. Napięcia nie wytrzymała 56-letnia Peggy Scott. Dostała ataku serca, gdy na ekranie ręka Gibsona przybiła do krzyża dłoń Jezusa.
"

"Religijne tematy wywołują napięcia, ale nie wiedziałem, że trafię w najczulszy punkt" - tłumaczył Gibson w wywiadzie dla “Sunday Morning Shootout". Peggy Scott była prawdopodobnie pierwszą śmiertelną ofiarą filmu od czasów zrealizowanego w 1973 r. “Egzorcysty" Williama Friedkina. Złośliwi zwietrzą w tym analogię - z pewnością nie w smak Gibsonowi - między naturalistyczną “Pasją" a klasykiem horroru. O ile jednak “Egzorcysta" wykorzystywał pewne motywy chrześcijańskie w celu skomponowania z nich nowego szablonu dla filmów grozy, o tyle “Pasja" jest filmem nie tylko religijnym, ale w zamierzeniu reżysera ma wręcz charakter ewangelizacyjny.

Przeciw produkcji Gibsona wytoczono trzy zarzuty: że obarcza Żydów winą za śmierć Jezusa, epatuje przemocą oraz że mimo szczytnych deklaracji twórców jest cyniczną, obliczoną wyłącznie na zysk grą.

...

9420

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]