Reklama

Bokser kontra piąty Ewangelista

Bokser kontra piąty Ewangelista

07.03.2004
Czyta się kilka minut
Wielu opuszczało kina ze łzami w oczach. Napięcia nie wytrzymała 56-letnia Peggy Scott. Dostała ataku serca, gdy na ekranie ręka Gibsona przybiła do krzyża dłoń Jezusa.
"

"Religijne tematy wywołują napięcia, ale nie wiedziałem, że trafię w najczulszy punkt" - tłumaczył Gibson w wywiadzie dla “Sunday Morning Shootout". Peggy Scott była prawdopodobnie pierwszą śmiertelną ofiarą filmu od czasów zrealizowanego w 1973 r. “Egzorcysty" Williama Friedkina. Złośliwi zwietrzą w tym analogię - z pewnością nie w smak Gibsonowi - między naturalistyczną “Pasją" a klasykiem horroru. O ile jednak “Egzorcysta" wykorzystywał pewne motywy chrześcijańskie w celu skomponowania z nich nowego szablonu dla filmów grozy, o tyle “Pasja" jest filmem nie tylko religijnym, ale w zamierzeniu reżysera ma wręcz charakter ewangelizacyjny.

Przeciw produkcji Gibsona wytoczono trzy zarzuty: że obarcza Żydów winą za śmierć Jezusa, epatuje przemocą oraz że mimo szczytnych deklaracji twórców jest cyniczną, obliczoną wyłącznie na zysk grą.

...

9420

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]