Reklama

Ładowanie...

Listy w obronie Gabrieli Lesser

Listy w obronie Gabrieli Lesser

07.03.2004
Czyta się kilka minut
Skubiszewski się przyłącza
P

Profesor Krzysztof Skubiszewski, były minister spraw zagranicznych RP, a obecnie szef Trybunału Arbitrażowego Iran-USA z siedzibą w Hadze, przyłącza się do “listu otwartego" w obronie Gabrieli Lesser, który z inicjatywy “TP" podpisało 38 osób z Polski, w tym dwóch byłych ministrów spraw zagranicznych (Władysław Bartoszewski i Bronisław Geremek), Marek Edelman, były premier Tadeusz Mazowiecki, a także redaktorzy naczelni ośmiu gazet oraz historycy, politolodzy i publicyści zajmujący się sprawami polsko-niemieckimi.

REDAKCJA “TP"

Głos z Giessen

Popieram gorąco Waszą inicjatywę i ideę “listu otwartego" w obronie Gabrieli Lesser; pozwoliłem sobie umieścić niemiecką i polską wersję “listu" na mojej stronie internetowej:

SAMUEL SALZBORN

(politolog z uniwersytetu w Giessen, autor książki o roli, jaką Związek Wypędzonych odgrywał w polityce zagranicznej Niemiec po 1945 r.: “Heimatrecht und Volkstumskampf. Außenpolitische Konzepte der Vertriebenenverbände und ihre praktische Umsetzung", 2001 - red.).

"Problematyczne działania"

Hendrik Zörner ze Związku Dziennikarzy Niemieckich (Deutscher Journalistenverband, DJV) uważa, że skierowanie przez Związek Wypędzonych pozwu do sądu przeciw dziennikarce Gabrieli Lesser jest “działaniem problematycznym". Zwracając uwagę na fakt, że temat powojennych wysiedleń jest “bardzo drażliwy", Zörner wyraził wątpliwość, czy związane z nim “polityczne wypowiedzi i opinie powinny być rozstrzygane na drodze sądowej".

Z depeszy Polskiej Agencji Prasowej z 25 lutego

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]