Reklama

Pieczęć przynależności

Pieczęć przynależności

07.03.2004
Czyta się kilka minut
Ukrzyżowany Chrystus wydaje się być znakiem zbyt trudnym do przyjęcia. Dzieje się tak dlatego, że Bóg pragnie nawiązać z człowiekiem intymną więź, relację miłości podobną do małżeńskiej: przymierza, w którym decydujemy się na bycie ze sobą zawsze i we wszystkim, w pełni duchowych możliwości każdej osoby. Bóg tak bliski budzi lęk.
-

---ramka 324713|prawo|1---Wróćmy jeszcze do rozważań sprzed tygodnia o znaku krzyża. Ten znak w tajemniczy sposób wypisany jest w sercu każdego chrześcijanina. Podczas rytuału wprowadzania dorosłych w tajemnicę chrztu jest moment, w którym przygotowujący się do chrztu zostaje nim naznaczony przez wspólnotę i w ten sposób staje się katechumenem. To już pierwszy krok celebrowania sakramentu - choć jest oddalony od samego chrztu o parę miesięcy, a niekiedy nawet o kilka lat. Podczas chrztu dzieci, znacznie częstszego niż dorosłych, na początku obrzędu dokonuje się rytuału wprowadzenia dziecka do wspólnoty Kościoła. Wtedy właśnie ksiądz i najbliżsi naznaczają dziecko znakiem krzyża. Od tamtej chwili pozostaje on w człowieku niewidzialnie narysowany.

Obrzęd naznaczenia znakiem krzyża w starożytnym Kościele nazywał się greckim słowem “sphragis". Niekiedy nazywano...

9153

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]