Reklama

Utopia to nie ideologia

Utopia to nie ideologia

07.03.2004
Czyta się kilka minut
Kultura rosyjska, przynajmniej od czasów Piotra Wielkiego, oscylowała, poszukując swego miejsca między Wschodem a Zachodem. To napięcie widać u Malewicza. Ale o wiele istotniejsze jest u tego synkretycznego artysty coś innego. Jeśli myślimy o zderzeniu tradycji pozytywistycznej i romantycznej w myśli rosyjskiej, sytuowałbym go zdecydowanie po stronie indywidualizmu i spirytualizmu.
-

---ramka 324714|prawo|1---AGNIESZKA SABOR: - Czy polskie pochodzenie Kazimierza Malewicza może być jakimś kluczem do jego biografii?

ANDRZEJ TUROWSKI: - Pytanie to leżało u podstaw mojej ostatniej książki. W jaki sposób pisać dzisiaj biografię artysty, wydobywając ją ze wszelkiego rodzaju mitologii: narodowych, politycznych, religijnych, a jednocześnie, w jakim kręgu wyobrażeń historycznych ją teraz sytuować? Bo czym jest współcześnie biografia artysty? Czy ma rekonstruować całość, integralność życia i twórczości? Czy też odwrotnie, powinna dotyczyć fragmentu życia, który prowadzi ku fragmentom dzieła? Wyszedłem od marginalnego faktu historii Malewicza, czyli od jego pobytu w Warszawie. Zastanowiło mnie, jak twórca i jego dzieło mają się do rodzinności polskiej oraz jak ją przekraczają. Badania archiwalne potwierdziły, że bojarscy przodkowie...

19116

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]