Reklama

Ładowanie...

Utopia to nie ideologia

07.03.2004
Czyta się kilka minut
Kultura rosyjska, przynajmniej od czasów Piotra Wielkiego, oscylowała, poszukując swego miejsca między Wschodem a Zachodem. To napięcie widać u Malewicza. Ale o wiele istotniejsze jest u tego synkretycznego artysty coś innego. Jeśli myślimy o zderzeniu tradycji pozytywistycznej i romantycznej w myśli rosyjskiej, sytuowałbym go zdecydowanie po stronie indywidualizmu i spirytualizmu.
-

---ramka 324714|prawo|1---AGNIESZKA SABOR: - Czy polskie pochodzenie Kazimierza Malewicza może być jakimś kluczem do jego biografii?

ANDRZEJ TUROWSKI: - Pytanie to leżało u podstaw mojej ostatniej książki. W jaki sposób pisać dzisiaj biografię artysty, wydobywając ją ze wszelkiego rodzaju mitologii: narodowych, politycznych, religijnych, a jednocześnie, w jakim kręgu wyobrażeń historycznych ją teraz sytuować? Bo czym jest współcześnie biografia artysty? Czy ma rekonstruować całość, integralność życia i twórczości? Czy też odwrotnie, powinna dotyczyć fragmentu życia, który prowadzi ku fragmentom dzieła? Wyszedłem od marginalnego faktu historii Malewicza, czyli od jego pobytu w Warszawie. Zastanowiło mnie, jak twórca i jego dzieło mają się do rodzinności polskiej oraz jak ją przekraczają. Badania archiwalne potwierdziły, że bojarscy przodkowie...

19116

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]