Reklama

Ładowanie...

Kaganek się tli

07.03.2004
Czyta się kilka minut
Odpowiedź na pytanie, czy Polska jest krajem ludzi uczących się, wydaje się oczywista.
J

Jeśli w szkołach wyższych studiuje blisko dwa miliony słuchaczy (to co dwudziesty Polak; mamy więc wyższy wskaźnik niż Niemcy), jeśli obowiązkiem szkolnym objęta jest cała polska młodzież, to tak - nasz kraj zamieszkują ludzie uczący się. Czy jednak uczą się oni zgodnie ze standardami wymaganymi we współczesnym świecie? Jeśli wziąć pod uwagę opinie o jakości tej edukacji, można zacząć zastanawiać się nad korektą tej prostej odpowiedzi.

Mantra polityczna

Krytycy stanu nauczania w Polsce zwracają uwagę na jego patologie, np. negatywną selekcję do stanu nauczycielskiego, charakterystyczną dla PRL-u, a także niskie wynagrodzenie, wykorzystywanie kadry nauczycielskiej przy najróżniejszych politycznych posługach, niedokształcenie wykładających. Wszystko to wywołało dwa zjawiska: obniżenie rangi zawodu, spadek prestiżu społecznego...

17188

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]