Reklama

Ładowanie...

Raport o skali zła

07.03.2004
Czyta się kilka minut
W ciągu ostatnich 52 lat w USA o seksualne nadużycia wobec dzieci i młodzieży oskarżono 4392 katolickich duchownych (księży, diakonów, ale też biskupów), czyli 4 proc. spośród wszystkich ok. 110 tysięcy, którzy w tym czasie pełnili posługę - wynika z raportu “Natura i skala problemu seksualnych nadużyć duchownych wobec młodocianych w USA", opublikowanego 27 lutego przez amerykański Episkopat. Według badań oskarżeni skrzywdzili 10 667 nieletnich. Autorzy raportu podkreślili, że skala nadużyć seksualnych wśród duchownych może być większa.
J

Jednocześnie biskupi podali do publicznej wiadomości drugi raport: “Kryzys Kościoła katolickiego w Stanach Zjednoczonych", który stara się ustalić przyczyny i wskazać drogi wyjścia z sytuacji. Raport ten - powiedział bp Wilton Gregory, przewodniczący amerykańskiego episkopatu - kładzie nacisk na “winę kierujących Kościołem, którzy niewłaściwie oceniali wagę problemu i nie potrafili mu skutecznie przeciwdziałać". W obu raportach - podkreślił - biskupi pragnęli “wyciągnąć na światło dzienne wszystko, aby dokładnie zrozumieć, do jakich okropnych sytuacji doszło w naszej wspólnocie". Tylko w ten sposób możliwa jest nadzieja, że coś takiego się więcej nie powtórzy.

Skala zła

Liczący 145 stron raport o skali seksualnych nadużyć wśród amerykańskich duchownych został opracowany na podstawie badań, które przeprowadzono w 97 proc....

8033

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]