Reklama

Ładowanie...

Większość bezradna wobec mniejszości

07.03.2004
Czyta się kilka minut
Rozważania na temat praw mniejszości i praw człowieka stanowią jeden z głównych wątków współczesności. Właściwie w świecie zachodnim panuje zgoda co do tego, że większość nie może tłamsić mniejszości, jakakolwiek by ona była. Okazuje się jednak, że często jest inaczej, a obie strony - mniejszość i większość nie wiedzą, jak z takiej sytuacji wybrnąć. Ostatnio mamy doskonały - chociaż tragiczny - przykład Romów na Słowacji.
P

Przed dwoma laty spędziliśmy kilka dni w Lewoczy i przejeżdżaliśmy przez miejscowości zamieszkałe całkowicie przez Romów. Najczęściej wsi tych nie było nawet na mapie, a dla podróżnika przedstawiały obraz taki mniej więcej jak części Bronxu w Nowym Jorku, gdzie zamyka się drzwi auta od wewnątrz i jedzie na pełnym gazie, nie patrząc na nic ze strachu. Zdewastowane komunistyczne bloki, obok nich jakieś straszne budy i tłumy pozbawionych zajęcia młodzieńców oraz setki pętających się dzieci. W nikim widok taki nie budzi sympatii, ale trzeba zdać sobie sprawę, że Romowie są w tym przypadku ofiarami. Ofiarami komunizmu, który jednak zapewniał im minimum socjalne (te bloki i praca), ofiarami modernizacji, która praktycznie uniemożliwia ich dawny wędrowny tryb życia, oraz ofiarami jako duża mniejszość narodowa (ok. 10 proc. ludności Słowacji), z przyczyn obiektywnych - mniej...

3343

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]