Reklama

Krach coraz bliżej?

Krach coraz bliżej?

07.03.2004
Czyta się kilka minut
W specjalistycznym szpitalu im. Ludwika Rydygiera w Krakowie (jednym z najważniejszych na południu kraju) pracuje około 1700 osób. Pacjentów jest blisko 850. To jeden z lepszych wskaźników obsady etatowej na łóżko szpitalne w Polsce, ale czterokrotnie mniejszy niż na Zachodzie. Na dodatek, z powodu cięć budżetowych, trwają tam zwolnienia.
1

1 maja 2004 r. nie tylko staniemy się członkiem Unii Europejskiej. Będziemy też zobowiązani do przestrzegania obowiązującej od tego dnia unijnej dyrektywy z listopada 2003 r. o czasie dyżurów lekarzy w szpitalach. Lekarski tydzień pracy będzie liczył 48 godzin. Pracodawca ma zapewnić lekarzom przynajmniej 11 godzin odpoczynku i jedynie ośmiogodzinny dzień pracy.

Nasza zadłużona służba zdrowia potrzebuje więc blisko 3 mld złotych na zatrudnienie dodatkowych medyków. Jeśli ich zabraknie, szpitalom grożą roszczenia już zatrudnionych lekarzy nadmiernie obciążonych pracą. Albo - wyjazd medyków na Zachód. Szwedzkie czy niemieckie szpitale już teraz są nimi zainteresowani. Z kolei irlandzkie i brytyjskie domy pomocy społecznej chętnie zatrudnią polskie pielęgniarki. To nie nowość. Choć polskiej służby zdrowia nie stać nawet na tak zaniżone wskaźniki jak w krakowskim...

2018

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]